Diz osteoartritinde plazma adiponektin düzeyleri ile hastalık şiddetinin korelasyonu
Correlation of plasma adiponectin levels and disease severity in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 339666
  2. Yazar: NİHAN CÜZDAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Adiponektin osteoartrit (OA) patogenezinde rol oynayan bir yağ dokusu hormonudur. Adiponektinin inflamasyondaki rolü ile ilgili daha önce yapılan çalışmaların sonuçları birbirleriyle çelişmektedir. Amaç: Çalışmamızın amacı, diz osteoartrit tanılı obez ve normal kilolu hastalarda plazma adiponektin konsantrasyonlarını belirlemek ve hastalık şiddeti ile adiponektin plazma düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Metod: Çalışmaya 60 diz osteoartrit hastası ve 25 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldılar. Grup 1 (n=30) vücut kitle indeksi (VKİ)29.9 olan obez hastalardan oluşturuldu. Sağlıklı kontroller grup 3 (n=25) olarak kabul edildi. Hastaların klinik olarak ağrı, fonksiyonel dizabilite ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Ağrı şiddeti değerlendirmesi Görsel Analog Skala (GAS) ile, fonksiyonel dizabilite Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) ile ve yaşam kalitesi kısa form 36 (SF-36) ile yapıldı. Ek olarak, tüm hastaların radyolojik değerlendirimi ve evrelendirilmesi antero-posterior diz grafisi ile Kellgren Lawrence (KL) skalasına göre yapıldı. Hasta ve kontrol gruplarından adiponektin plazma konsantrasyonlarının enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ile ölçümü için 12 saatlik açlık kanı alındı. Ek olarak aynı kan örneğinden sedimentasyon hızı, CRP ve RF değerleri ölçüldü. Bulgular: Serum adiponektin düzeyleri OA hasta gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (grup 1=123.54 ± 85.08, grup 2=100.61 ± 57.34, grup 3=65.47 ± 39.36 p=0.018). Grup 1 ve 2 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi(p=0.487). Adiponektin plazma konsantrasyonları ile KL dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde ilişki saptandı. Ek olarak, adiponektin plazma seviyeleri ile WOMAC toplam skoru ve GAS değerleri arasında yaş ve VKİ?den bağımsız olarak pozitif korelasyon görüldü (sırası ile r=0.583 p=00.05). Sağlıklı kontrol grubunda saptanan adiponektin düzeyleri ile VKİ arasındaki ters yönlü ilişki diz OA hastalarında görülmedi. Sonuç: Bu pilot çalışmanın sonuçlarına göre, plazma adiponektin konsantrasyonları diz osteoartritli hastalarda daha yüksektir ve klinik ve radyolojik hastalık şiddeti ile ilişkilidir. Adiponektin düzeyleri gelecekte günlük pratikte hastalık şiddetinin değerlendirilmesinde dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Adiponectin is a fat tissue hormone which is involved in the pathogenesis of osteoarthritis(OA). The results of previous studies indicating its role in inflammation are contraversial. Objectives: In this study we aimed to measure plasma adiponectin concentrations in obese and non-obese patients with knee osteoarthritis and to investigate the relation between plasma levels of adiponectin with clinical and radiological disease severity. Methods: Sixty patients with knee osteoarthritis and twenty-five healthy controls were included in the study. Patients were divided into two groups. Group 1 (n=30) was the non-obese patients group with body mass index (BMI)29.9. Healthy controls were accepted as group 3 (n=25). Patients were clinically evaluated by means of pain, functional disability, quality of life(QoL). Pain intensity was measured with visual analog scale(VAS), functional disability with Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and QoL with short form 36 (SF-36). Also all patients were radiologically evaluated and graded according to Kellgren Lawrence(KL) scale by anteroposterior knee radiography. Fasting blood serum were collected from both patient and control groups to measure plasma concentrations of adiponectin by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Additionally, sedimentation rate, CRP, and RF were measured from the same blood sample. Results: Serum adiponectin levels were significantly higher in OA patients than the control group (group 1= 123.54 ± 85.08, group 2=100.61 ± 57.34, group 3= 65.47 ± 39.36 p=0.018). There were no statistically significant differences between group 1 and 2 (p=0.487). There was a statistically significant correlation between adiponectin concentration and KL grading scores which means higher grades have higher adiponection levels. Additionally, there was a positive correlation between adiponectin levels, WOMAC total scores and VAS in OA patients independent of age and BMI (respectively r=0.583 p=00.05). In contrast to high adiponectin level with low BMI in healthy controls, we could not find any significant correlation between them in knee OA patients. Conclusions: According to this pilot study results, plasma adiponectin concentrations were elevated in knee osteoarthritis patients and associated with both clinical and radiological disease severity. Thus, adiponectin levels can be taken into consideration in assessing disease severity in daily practice in future.