Asetik asit ile deneysel kolit oluşturulan sıçanlarda Sirolimus kullanımının inflamatuvar sürece etkisi
The effects on inflammatory process of using Sirolimus in rats with experimental colitis induced by acetic acid
- Tez No: 339692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda asetik asit ile deneysel kolit oluşturulan sıçanlarda, sirolimusun inflamatuvar sürece etkisini, makroskopik, ışık mikroskopik, biyokimyasal ve immünohistokimyasal olarak araştırdık. Otuz adet dişi Spraque?Dawley sıçan 10?arlı 3 gruba ayrıldı: 1. grup kontrol grubu, 2. grup kolit grubu, 3. grup kolit oluşumuyla eş zamanlı sirolimus tedavisi verilen grup. Makroskopik ve mikroskopik olarak; kolit oluşturulan gruplar arasında istatistiksel yönden anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the effect of sirolimus on inflammatory processes by macroscopic, light microscopic, biochemical and immunohistochemical evaluation in a experimental colitis rat model with acetic acid. Thirty female Sprague-Dawley rats were divided into 3 groups, each group consisting 10 animals. First group was the control group, second group was colitis group and the third group was colitis group which was treated with sirolimus. There was no statistically significant difference found between the colitis groups in macroscopic and microscopic evaluation (p> 0,05). Interleukin-1 and interleukin-10 levels were significantly increased in colitis group.