Tarihi ve kültürel varlıkların rölöve alımı için farklı yöntemlerin birlikte kullanılması
Integration of different methods for architectural survey of historical and cultural heritages
  1. Tez No: 339816
  2. Yazar: SEVGİ BÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tarihi öneme sahip kültürel mirasların, kültürel devamlılığının sağlanması adına korunması ve belgelenmesi kaçınılmaz bir olgudur. Bu düşünce ışığında, kültürel varlıkların restorasyon, rekonstrüksiyon, rölöve ve belgeleme gibi çalışmalarında en sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için farklı tekniklerin kullanımı, teknolojiye paralel olarak klasik yöntemlere nazaran yeni tekniklerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada, Sille Aya-i Eleni Kilisesinin dış cephe çizimleri fotogrametrik yöntemle ayrı ayrı yapılmış ve Autocad ortamında birleştirilmiştir. Kilisenin çatı resimleri insansın hava araçları ile çekilmiş, fotogrametrik yöntemle çizilmiş ve diğer dış cephe çizimleriyle Autocad ortamında birleştirilerek objenin 3 boyutlu modeli oluşturulmuştur. Ayrıca kilisenin dış cepheleri ve iç kısmı lazer tarayıcı ile taranmış ve iç kesimine ait bazı kesitler nokta bulutları ve kilisenin çekilen resimleri yardımıyla çizilmiştir. Bununla beraber detayı çok fazla olan Karatay Medresesi ve İnce Minare Müzesi?nin kapıları lazer tarayıcı ile taranmıştır. Karatay Medresesi kapısının genel görünüşü, simetrik olan detaylarından birer tanesi ve simetrik olmayan yazılar nokta bulutları yardımıyla çizilmiştir. Kapının ortofoto görüntüsü de oluşturulmuştur. İnce Minare kapısının ise nokta bulutları yardımıyla sadece ortofoto görüntüsü elde edilmiştir. Sonuç olarak, farklı özellikteki objelerin belgeleme çalışmalarında yöntemlerin birlikte kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Protection and documentation of cultural heritages which have historical significance for the sake of continuity of culture are inevitable events. In the light of this thought, using new techniques, in comparison to classic methods arising of new techniques in parallel with technology in order to achieve the most reliable results in works such as restoration, reconstruction, building survey and documentation of cultural entities are inevitable. In this work, facade drawings of Sille Aya-I Eleni Church were done separately by using photogrammetric method and they were put together in Autocad environment. Pictures of the roof of the church were taken by unmanned aerial vehicles, they were drawn by using photogrammetric method and putting them together with other facade drawings in Autocad environment, three dimensional model of the object was created. Also, facades and inside of the church were scanned by using laser scanner and some interior sections were drawn with the help of point clouds and church?s pictures taken. Along with this, doors of Karatay Madrasah and Ince Minare Museum which have a lot of details were scanned by using laser scanner. General view, one of the symmetrical details and unsymmetrical writings were drawn with the help of point clouds. Orthophoto image of door was also created. Only orthophoto image of door of Ince Minare was created with the help of point clouds. As a conclusion, it is suggested that methods should be used together in documentation works of objects which have different characteristics.