Platon ve Baudrillard'da gerçeklik sorununun medya bağlamında değerlendirilmesi: Truman Show filmi örneği
The evaluation of the reality problem in Plato and Baudrillard in the context of media: The Truman Show movie model
- Tez No: 339856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanın gerçeklik arayışı ve algılayışının yolculuğu ve bu yolculuğun önemli duraklarından Platon ve Jean Baudrillard isimli iki filozofun görüşleri eşliğinde Truman Show filminden hareketle sinemanın ve medyanın bu arayış ve algılayışa etkisinin tartışılmasının amaçlandığı bu çalışmanın birinci bölümünde; a) Platon'un hayatı, eserleri ve düşünce yapısı; Platon'da b) varlık sorunu c) bilgi sorunu, d) sanat ve sanatçıya yaklaşım incelenmiştir. İkinci bölümde; Jean Baudrillard'ın hayatı, eserleri ve düşünce yapısı; gerçek ve hipergerçek kavramları, simülasyon kuramı, simülasyon evreninde sanatın ve kitle iletişiminin ve kitle iletişim araçlarından televizyonun fonksiyonu incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; düşünce tarihi içinde gerçeklik tartışması, sanat ve sinemadaki gerçeklik kısaca özetlendikten sonra örnek filmimiz olan Truman Show, Platon ve Baudrillard'ın görüşleri ışığında değerlendirilmiştir.Platon'un bakış açısıyla asıl gerçeğe ulaşmak için dünyayı aşmak gerekmektedir. Oysa günümüzde medya tüm bu etkileri yüzünden dünyasal gerçekten bile uzaklaştırmaktadır. Bu noktada insanın ideal gerçekliğe ulaşmasının yolu uzamakta, zorlaşmakta, insanlık üçüncü dereceden bir gerçekliğe düşmektedir. Gelinen aşamada insanlığa medyanın yarattığı dünyadan kurtulmanın yolunu göstermek elbette ki çok güçtür. Ancak, çıkmadık candan umut kesilmez diyerek umut taze tutulmaktadır. Günümüz insanı ideal anlamda gerçeğe ulaşmak istiyorsa öncelikle medyayı sorgulamalı, ondan gelen mesajları ve anlamları tartışmalı, kendi zihinsel süzgecinden geçirdikten sonra kabul etmelidir. Bunun yolu da başka bilgi kaynaklarına açık olmaktan, kendini farklı yollarla beslemekten geçmektedir. Kitle iletişim araçlarıyla çevrelenen dünyada ancak medyanın yarattığı dünyadan çıktıktan sonra dünyasal gerçeklik tartışılabilir ve aşılabilir.Bu bağlamda Truman Show filmi üzerinden yaptığımız gerçeklik tartışmasının hakikate ulaşmada iyi bir model teşkil ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study which aims at discussing the effects of cinema and media on human?s pursuit and perceiving of reality from the viewpoint of the movie Truman Show in company with the journey of human?s pursuit and perceiving of reality and the views of two philosophers, Plato and Baudrillard, who are two of the most important depots of that journey; a) Plato?s life, works, and genius, b) existence problem, c) knowledge problem in Plato, and d) his approach to art and artists were analyzed. In the second part of the study; Jean Baudrillard?s life, works, and genius; his reality and hyper-reality concepts, his simulation theory, the function of art, mass media, and television, which is one of the mass media equipments in the simulation universe, were analyzed. And in the third part of the study, our model movie Truman Show was evaluated in the light of the views of Plato and Baudrillard after summarizing the reality debate in the history of thinking, reality in art and cinema briefly.In order to reach the actual reality with the viewpoint of Plato, it is required to go beyond the earth. However, in our modern world, because of its whole effects, the media even takes human away from the worldly reality. In this respect, human?s way to reach reality becomes longer and harder, and human encounters a kind of third-level reality. In this modern era, it is really difficult to show the human beings the right way to escape from the world that media created. But, we should always be hopeful by mentioning that hope survives until the end of life. If a human of the modern world desires to reach the ideal reality, s/he should firstly interrogate the media, discuss the messages and meaning coming from it, and accept those messages and meaning only after reasoning it. The best way to overcome that problem is to be open for other sources of information, to improve in different ways. The worldly reality can only be discussed and overcome by leaving the world which was created by the media and surrounded by the mass media equipments.In this respect, it can be mentioned that the reality discussion that we performed by means of the Truman Show movie is a good model to reach the truth.