Samsun ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı tatlı mısır(Zea mays L. saccharata) çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının verim,verim komponentleri ve kalite özelliklerine etkileri üzerine bir araştırma
A Research about the effects of different plant densities on yield, yield components and on some quality features in some varieties of sweet corn in Samsun's ecological condifions
  1. Tez No: 34001
  2. Yazar: ABDULLAH ÇANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
-IV- oz Bu çalışma, Samsun Ekolojik şartlarında bazı tatlı mısır çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının verim, verim unsurları ve kalite özelliklerine etkilerini in celemek amacıyla 1 992 yılında yürütülmüştür. Bitki sıklığındaki artış birim alandan elde edilen koçan ve tane verimini artırırken bitki başına verimi azaltmıştır. En yüksek taze koçan verimi 2446 kg/da ile Jubilee çeşitinde ve 9620 bitki/dekar sıklığında elde edilmiştir. Bitki başına taze koçan ve kuru tane verimi ise 4760 ve 5710 bitki/dekar sıklıklarında en yüksek olmuştur. Bu çalışmadan; gerek taze koçan ve kuru tane verimi, gerekse sap ve rimi bakımından Jubilee çeşitinin ve 7140-9620 bitki/dekar sıklıklarının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır. A research about the effects of different plant densities on yield, yield components and on some quality features in some varieties of sweet corn in Samsun's ecological conditions. This study was in 1992 to examine in some varieties of sweet corn, ef fects of different plant densities on yield, yield components and some quality fe atures in Samsun's ecological conditions. While the increase in plant densities was increasing the corn cob and grain yield which was obtained from unit area, it decreased the yield of each plant. The highest yield of fresh corn cob was taken in Jubilee variety in 2446 kg and in 9620 plant/da. Fresh corn cob and dry grain yield of each plant is the hig hest with 4760 and in 571 0 plant/da density. In this study it was understood that Jubilee variety and 7140-9620 plant/ da densities are more suitable both in fresh corn cob and dry grain yield and in stalk yield.
Özet (Çeviri)