Papiller renal hücreli karsinomlarda ve kromofob renal hücreli karsinomlarda gremlin 1 ve COL15A1 immunreaktivitesi ile gremlin1 ile mikrovasküler dansite arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of gremlin 1, COL15A1 immunoreactivity and the relationship between microvessel density and gremlin 1 in papillary renal cell carcinoma and chromophobe renal cell carcinoma
  1. Tez No: 340635
  2. Yazar: SEVGÜL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARAKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; papiller (PRHK) ve kromofob renal hücreli karsinom (KRHK)?da immunhistokimyasal olarak Gremlin1 (kemik morfogenik protein antagonisti ve proanjigenik faktör) ve COL15A1 (Kollajen tip 15 alfa 1, insanda çeşitli dokularda özellikle bazal membran bölgesine yerleşik olan proteoglikanları kodlar) ekspresyonları incelendi. Bu tümörlerle söz konusu belirteçlerin ilişkisi ayrıca COL15A1?in damar endotelindeki ekspresyonu üzerinden mikrodamar dansitesine (MVD) bakılarak Gremlin1 ile anjiogenez bağlantısı araştırıldı. 20 PRHK, 39 KRHK olgusunda Gremlin 1 ve COL15A1 ekspresyonları araştırıldı. Gremlin 1 ve COL15A1 ile sitoplazmik boyanmalar değerlendirildi. Anjiogenik profili değerlendirmek için COL15A1 ile boyanan mikrovasküler yapılar incelendi. KRHK?da Gremlin 1boyanması, tümörlü doku ile sağlam doku karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bulundu.(p=0.006) MVD ile GREM 1 boyanma özelliği arasındaki ilişki istatiksel olarak karşılaştırıldığında PRHK?da anlamlı (p=0.007) bulundu. COL15A1 ile PRHK?da izlenen sitoplazmik boyanma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0.005) Gremlin 1 ile her iki tümör grubunda boyanma saptanması ve bu belirtecin özellikle çevre normal dokunun tubul epitelinde çok daha yüksek oranlarda eksprese edilmesi, bu genin tümör supresör gen olabileceği yönünde literatürde de yer alan bilgileri desteklemiştir
Özet (Çeviri)
In this study, immunohistochemical expression of Gremlin 1 (bone morphogenic protein antagonist and proanjigenik factor) and Collagen Type 15 Alpha-1 (COL15A1 encodes the Proteoglycans Which are built in various tissues, especially in basement membrane zone of human) were examined in papillary (PRCC) and chromophobe renal cell carcinoma (CRCC). The relationship between Gremlin 1 and angiogenesis was also investigated by analyzing of the microvessel endothelial density (MVD) via to the expression of COL15A1 in vascular endothelial. Cytoplasmic staining of Gremlin 1 and COL15A1 were evaluated. The expressions of Gremlin 1 and COL15A1 were investigated in 20 PRCC and 39 CRCC case. COL15A1 staining microvascular structures were examined to evaluate the angiogenic profile. Gremlin 1 staining in CRCC was statistically significant when tissue with tumor compared to the intact tissue. (p = 0.006) In PRCC, the relationship between Grem 1 staining and MVD was statistically significant. (p = 0.007) COL15A1 cytoplasmic staining in PRCC was statistically significant. (p = 0.005) Determination of Gremlin 1 staining in both tumor group and much higher expression of this marker in tubule epithelium of environmental normal tissue supported that this gene appears to be a tumor suppressor gene, in correlation with literature.