Meme kanserinde lizofosfatidik asidin önemi
The importance of lysophosphatidic acid in breast cancer
  1. Tez No: 340653
  2. Yazar: SİBEL KULOĞLU GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜMÜŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kanserden ölümlerin akciğer kanserinden sonraki ikinci en sık nedenidir. Autotaxin lizofosfatidil kolin (LPC)?den, lizofosfatidik asit (LPA) üretimini katalizleyen lizofosfolipaz D (LysoPLD) ile özdeştir. Autotaxin'in, LPA üretimi yoluyla tümör progresyonunu, tümör hücresinin motilitesini ve anjiyogenezi stimüle ettiği gösterilmiştir. Lizofosfatidik asit, multifonksiyonel fosfolipid mediatördür. Lizofosfatidik asit etkilerini, geniş doku dağılımı gösteren G proteini ile eşlenik LPA reseptörleri üzerinden gerçekleştirir. Bu çalışmanın amacı, serum LPA ve ATX düzeyleri ile normal ve meme kanseri dokularındaki LPA reseptör ekspresyonlarını değerlendirerek, meme kanserinde LPA?nın önemini araştırmaktır. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Hasta grubu da kendi içinde nod negatif erken evre hasta grubu ve nod pozitif erken evre hasta grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol ve hasta gruplarını oluşturan bireylerden tedavi öncesi alınan serum örneklerinde autotaxin ve lizofosfatidik asit düzeyleri ölçüldü. Meme kanseri ve normal meme dokularında lizofosfatidik asit reseptörlerinin (LPA1 ve LPA2) ekspresyonları immünohistokimya ile gösterildi. Gama glutamil transferaz (GGT) düzeyleri nod pozitif erken evre hasta grubunda, kontrol ve nod negatif erken evre hasta gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Nod negatif ve nod pozitif erken evre hasta gruplarının ATX düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Nod negatif ve nod pozitif erken evre hasta gruplarının LPA, glukoz ve kalsiyum düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Nod pozitif erken evre hasta grubunun LPA düzeyi nod negatif erken evre hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Lojistik regresyon analizi sonucunda, kontrol grubundan hasta grubunu [nod negatif ve nod pozitif erken evre hasta grupları birleştirilerek oluşturulan hasta grubunu] ayırt etmede, LPA?nın bağımsız bir risk faktörü olduğu bulunmuştur. LPA düzeyi ile hastalığın evresi arasında korelasyon olduğu bulunmuştur. LPA normal ve meme kanserli dokularda etkilerini LPA1 ve LPA2 reseptörleri üzerinden göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları LPA?nın meme kanseri tanı ve takibinde bir belirteç olarak kullanılabileceğini önermektedir
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women and the second most common cause of cancer deaths after lung cancer. Autotaxin is identical to lysophospholipase D which catalyzes the lysophosphatidic acid production from lysophosphatidyl choline. Autotaxin has been shown to stimulate tumor progression, tumor cell motility and angiogenesis through the production of lysophosphatidic acid (LPA). Lysophosphatidic acid is a multifunctional phospholipid mediator. Lysophosphatidic acid acts through G protein coupled LPA receptors with a wide tissue distribution. The aim of this study was to investigate the importance of LPA in breast cancer by considering the relationship between serum autotaxin and lysophosphatidic acid levels, and the expression of LPA1 and LPA2 receptors in normal and breast cancer tissues. In this study, two groups formed: patients and control. Patients were divided into two groups according to lymph node status: patients with no lymph node involvement and patients with lymph node involvement. Autotaxin and LPA levels were measured in serum samples of control and patient groups individuals before the treatment. Lysophosphatidic acid receptors (LPA1 and LPA2) expression in breast cancer and normal tissues was shown by immunohistochemistry. Gamma glutamyl transferase (GGT) levels in node positive early stage patient group were significantly higher than the control and node negative early stage patient groups. Autotaxin level in both patient groups were significantly lower than the control group. Levels of LPA, glucose and calcium in node negative and node positive early stage patient groups were significantly higher than the control group. Levels of LPA in node positive early stage patient group were significantly higher than in node negative early stage patient group. As a result of logistic regression analysis, to distinguish the patient groups (both node negative and node positive early stage patient groups) from the control group, LPA was found to be an independent risk factor. LPA level was found to be correlated with stage of disease. LPA acts through LPA1 and LPA2 receptors in normal and breast cancer tissues. In conclusion, results of the present study suggest that LPA can be used as a marker for breast cancer diagnosis and follow-up