Link based limited session reconstruction method for mining web usage data
Linke dayalı güncel oturum oluşturma metodu
  1. Tez No: 341039
  2. Yazar: BURAK TIKNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU, DR. MURAT ALİ BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Web, son zamanlarda hızla büyümekte ve insanlara büyük miktarda veri sunmaktadır. Birçok web kullanıcısı bu verilere her gün ula¸smaya çalışmakta ve bu yüzden bu verilerin organize edilmesi gerekmektedir. Literatürde birçok web kullanım madencilişi metotları olmakla birlikte web kullanım kayıtlarından kullanıcı oturumlarını tespit etmek ve onların genel davranışlarını belirlemek zor problemlerdir. Bu çalışmada, kullanıcıların web üzerindeki genel davranışlarını bulmak ve oturum oluşturma problemini çözmek için linke dayalı oturum oluşturma modeli öne sürülmüştür. Bu model, kullanıcıların oturumlarını ve sık kullanılan davranışlarını web site topolojilerini ve web kullanım loglarını kullanarak bulmayı amaçlar. Kullanıcı oturumlarının daha doğru tespit edilebilmesi için, yeni bir algoritma olan limitli oturum oluşturma algoritması kullanılmıştır. Sık kullanılan davranış biçimlerinin tespit edilmesi için Appriori-All tekniğinin verimli bir versiyonu kullanılmıştır. Ağ kullanım ajanı modelleyicisi, daha önce bağlantıya dayalı modele göre yapılan çalışmalara dayanarak web kullanım kayıtları ve web topolojileri oluşturulma amacı ile kullanılmıştır. Ağ takipçisi yazılımı www.ceng.metu.edu.tr kullanıcılarının kullanıcı oturumlarını takip etmek amacıyla dizayn edilmiştir. Deney sonuçları, bu algoritmanın geleneksel zaman ve yönelime dayalı algoritmalara göre daha doğru sonuç verdiğini, bununla birlikte daha önceden yapılan bağlantıya dayalı algoritma sonuçlarını biraz daha iyileştirdiğini yapay verilerde göstermiştir. Öte yandan, gerçek verilere göre sonuçlarda iyileştirilmeler olsa da, kullanılan verinin içeriği ve ağ takipçisi yazılımının uygun olmayışı sebebiyle gerçek veri sonuçları karşılaştırılan algoritmaların bir kısmına göre kullanılan web sitesi için iyi değildir. Sonuçların alıveriş ve e-ticaret siteleri gibi uzun kullanıcı oturumları içeren web site verilerinde daha yükseleceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Web is growing very fast and serving huge amount of information to people nowadays. Many web users try to access this information every day and for this reason it needs to be organized efficiently. There are traditional web usage mining methods in the literature but detecting user?s sessions and understanding their common web behaviors from web logs are difficult problems. In this work, we propose a link based model to session construction problem for finding users? common behaviors on the web. This model aims to find users? sessions and frequent patterns by using web site?s topologies and session logs. In order to detect sessions more accurately, we present a new algorithm Limited Session Reconstruction Algorithm. For the pattern discovery phase, an efficient version of Apriori-All technique is used. A web agent simulator is used based on previous works on link based approach to produce web usage logs and site topology. A web tracker tool is designed to capture www.ceng.metu.edu.tr visitor?s sessions. Experimental results show that this algorithm gives more accurate results than classical time, navigation approaches and slightly better results than other link based approaches on the simulated data. On the other hand, although it has some enhancements on real data results, its accuracy value is not good compared to some other heuristics due to incompatibility of used web log data and web tracker tool. It is predicted that the new approach gives better results on web sites involving long user sessions such as e-commerce and shopping.