Solution approaches for flexible job shop scheduling problems
Esnek tipli atölye çizelgeleme problemleri için çözüm yaklaşımları
  1. Tez No: 341127
  2. Yazar: ŞERİFE AYTUĞ BALCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, DR. CEMAL BERK OĞUZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, kesikli üretim sistemlerinde karşılaşılan Esnek Tipli Atölye Çizelgeleme Problemi ele alınmıştır. Türk savunma sanayisinde faaliyet gösteren Roketsan Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından motive edildik. Amacımız,toplam ağırlandırılmış iş bitiş sürelerini enazlamaktır.Problemi karışık tamsayılı dorusal problem olarak formüle ettik ve modelin sadece küçük ölçekli problem örnekleri için optimal sonuç verebildiğini bulduk. Orta ve büyük ölçekli problem örnekleri için, makul çözüm süresinde yüksek kaliteye sahip yaklaşık çözümler veren sezgisel yöntemler geliştirdik.Önerdiğimiz sezgisel algoritma hiyerarşik yaklaşıma sahiptir ve optimizasyon modelleri ve öncelik kurallarından yararlanmaktadır. Sezgisel metodu en iyi hareket yolu ve blokları kaldırma stratejisi ile geliştirdik ve performansını test etmek için birçok deney tasarladık. Deneylerimizin sonuçları önerdiğimiz sezgisel algoritmanın kısa sürede yüksek kaliteli sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a flexible job shop scheduling problem existing in discrete parts manufacturing industries. We are motivated by the production environment of Roketsan Missiles Industries Incorporation, operating at Turkish defense industry. Our objective is to minimize the total weighted completion times of the jobs in the system.We formulate the problem as a mixed integer linear program and find that our model could find optimal solutions only to small sized problem instances. For medium and large sized problem instances, we develop heuristic algorithms with high quality approximate solutions in reasonable solution time.Our proposed heuristic algorithm has hierarchical approach and benefits from optimization models and priority rules. We improve the heuristic method via best move with non-blocking strategy and design several experiments to test the performances. Our computational results have revealed that proposed heuristic algorithm can find high quality solutions to large sized instances very quickly.