Ülkemizde alternatif enerji kaynaklarının enerji üretimi için değerlendirilmesi
  1. Tez No: 34116
  2. Yazar: ÜMİT KEMALETTİN TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Enerji üretiminde kullanılan primer enerji kaynaklarının içerisinde orijini fosil yakıtlara dayalı olan yakıtlar ve su gücü önemli yer tutmaktadır. Ancak artan nüfusla ve gelişen teknolojiyle birlikte fosil yakıtların sınırlı olması nedeniyle günümüzde alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesi zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmada öncelikle genel olarak yenilenebilir enerji kaynaklan ele alınarak, ülkemizde kullanılabilecek olan alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesi yapılacaktır. Ülkemiz için bu kaynakların ne ölçüde uygulanabilir oldukları değerlendirildikten sonra ülkemiz ekonomisine olan katkıları ortaya konacaktır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The water power and fosil originated fuels take an important place within the primary energy resources used for energy production. However, because of increasing population, advanced technologies and limited fosil fuels, it is become inevitable in today's world to evaluate the alternative energy resources. In this study, we will primarly examine the renewable energy resources in general and evaluate the alternative energy resources which can be used in our country. After evaluating how applicable these resources are for our country, we will put forward the contribution of these resources for our country's economy. ffl