Yenidoğanlarda konjenital cytomegalovirus (CMV) enfeksiyonu görülme sıklığının araştırılması
Investigation of congenital cytomegalovirus (CMV) infection incidence in newborns
- Tez No: 341894
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Cytomegalovirus (CMV) konjenital enfeksiyonların en sık sebebi olarak kabul edilmekte ve konjenital CMV enfeksiyonu tüm dünyada canlı doğumların %0,2-2,2?sinde görülmektedir. Bu enfeksiyon çocuklarda nörolojik hastalıkların ve sensörinöral işitme kayıplarının önemli sebeplerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi?nde yenidoğanlarda konjenital CMV enfeksiyonu görülme sıklığının araştırılmasıdır. Bu amaçla Mayıs 2012 - Temmuz 2013 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Odyoloji Polikliniği?ne işitme testi için başvuran, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Kliniği?nde takip edilen ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kliniği?nde doğumu takiben annelerinin yanında yatmakta olan 0-21 günlük toplam 886 (435 kız ve 451 erkek) bebek çalışmaya alınmıştır. Bebeklerin idrar örneklerinde ticari kit (High Pure Viral Nucleic Acid Kit v17.0, Roche Diagnostics, Almanya) ile DNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi (LightMix Human Cytomegalovirus, TIB MOLBIOL, Almanya) ile CMV DNA araştırılmıştır. Konjenital CMV enfeksiyonu prevalansı %0,9 olarak saptanmıştır, 3 (%37,5) olguda semptom (prematürite ve/veya düşük doğum ağırlığı ve/veya hiperbiliribünemi) bulunmaktadır. Konjenital CMV enfeksiyonu ile cinsiyet, doğum haftası, doğum şekli, doğum kilosu, kraniofasiyal anomali varlığı, hiperbilirübinemi, fototerapi ihtiyacı, yoğun bakım ihtiyacı, mekanik ventilasyon ihtiyacı, ailede sağırlık olup olmadığı, annenin gebelik döneminde ateşli hastalık geçirip geçirmediği ve işitme testi sonuçları arasında istatistiksel bir ilişki saptanmamıştır. Bu çalışma Türkiye?de yenidoğanlarda konjenital CMV enfeksiyonu görülme oranını araştıran ilk çalışmadır. Bir yılı aşkın bir sürede, çok sayıda olgu ile çalışılarak saptanan %0,9 pozitiflik oranı ülkemizde konjenital CMV enfeksiyonu olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Cytomegalovirus (CMV) is considered to be the most common cause of congenital infections and the frequency of congenital CMV infection is 0,2-2,2% of all live births in the world. This infection is recognized one of the most important causes of neurological damages and sensorineural hearing loss in children. Aim of this study is to investigate the prevalence of congenital CMV infection in newborns at Akdeniz University Hospital. A total of 886 (435 female and 451 male) and 0-21 days old babies at Akdeniz University Faculty of Medicine were included into this study, consist from the ones were being hospitalized by their mothers following the birth at Obstetrics and Gynecology Clinic, ones were being followed at Pediatrics Clinic and ones applied for hearing test to Audiology Polyclinic of Otorhinolaryngology Department, between May 2012 and July 2013. CMV DNA has been investigated via real time polymerase chain reaction (with LightMix Human Cytomegalovirus, TIB MOLBIOL, Germany) after DNA extraction by using commercial kit (High Pure Viral Nucleic Acid Kit v17.0, Roche Diagnostics, Germany) in the urine samples of babies. The prevalence of congenital CMV infection was found to be 0,9%, in 3 cases (37,5%) with symptoms (prematurity and / or low birth weight and / or hiperbilirubinemi). No statistical relationship was detected between congenital CMV infection and sex, gestational age at delivery, mode of delivery, birth weight, craniofacial anomalies, hyperbilirubinemia, need for phototherapy, intensive care needs, need for mechanical ventilation, deafness in the family, hearing test result or if the mother underwent spend febrile illness during pregnancy. This study is the first study in Turkey which investigates the prevalence of congenital CMV infection in newborns. For over a year, the positivity rate of 0,9% which was determined by working on numerous cases, shows that congenital CMV infection exists in our country