Tersane adası?nda (Göcek/Muğla) yaşayan Lyciasalamandra fazilae (Başoğlu-Atatür, 1974) (urodela: Amphibia) nin populasyon yoğunluğunun saptanması
Estimating population density of Lyciasalamandra fazilae (Başoğlu-Atatür, 1974) (urodela: Amphibia)in tersane island (Göcek/Muğla)
- Tez No: 342653
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Endemik bir tür olan ve ülkemizde sadece Gökçeovacık, Dalyan ve Üzümlü ile Tersane ve Domuz (Muğla) Adaları?nda çok dar bir alanda yayılış gösteren Lyciasalamandra fazilae (Göcek Kara Semenderi) nesli tehlike altında olan ve bu nedenle IUCN tarafından nesli tehlike altında olan türler kategorisine alınmış bir kuyruklu kurbağa türüdür. Sınırlı bir alanda ve tehlike altında olan bir türün populasyon yoğunluğunun belirlenmesi türün yaşamının devamını sağlayacak koşulları belirlemek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Lyciasalamandra fazilae türünün yayılış gösterdiği Göcek civarındaki Tersane Adası populasyonunun, mutlak populasyon yoğunluğunun hesaplanması, populasyonların geleceğini tehdit edebilecek olası çevresel faktörlerin ortaya çıkarılması ve bu faktörlere karşı gerekli koruma stratejilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Buna göre adanın çalışılan alanındaki mutlak populasyon yoğunluğu 21-44 birey/ha (=0,000021 - 0,000044 birey/m2) olarak hesaplanmıştır. Bu değerler daha önce yakın akraba tür olan L. luschani için verilen değerler ile karşılaştırıldığında çok düşüktür. Türün yaşadığı alanlardaki populasyon yoğunluğunun artırılması için özellikle yaşam alanlarının kaybına ilişkin önlemlerin alınması, bilimsel veya ticari amaçlı toplanılmasının engellenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lyciasalamandra fazilae is an endemic tailed frog species, which spread in a very limited area, named as Gökçeovacık, Dalyan, Üzümlü, Tersane Island ve Domuz (Muğla) Island, in our country. IUCN put Lyciasalamandra fazilae to endangered species list since the continuation of the species has been under risk. Therefore, it is crucial to estimate the population density of an endangered species to define conditions providing continuation of future generations. The purposes of this study are: (i) calculating the absolute population density of Lyciasalamandra fazilae species in Tersane Island, around Göcek, population (ii) to determine probable environmental factors that threatens unborn populations and (iii) to develop essential protection strategies against these factors. In this context, the absolute population density of searched region within the island is estimated as 21-44 individuals/ha (=0,000021 - 0,000044 individuals/m2). These values are extremely low compared to given estimations of closely relative species, L. luschani. It is concluded in the study that necessary steps should be taken in order to increase population density, through preventing the loss of living spaces in particular and avoiding scientific/commercial meetings in the region.