Türkiye akıdını bıllberg, 1820 tribüsünün mitokondriyal cox1 belirteci kullanılarak moleküler filogenisi
Molecular phylogeny of the species belonging to turkey akidini billberg, 1820 tribu research wi?th mitochondrial cox1 marker
- Tez No: 342668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye`de bulunan Akidini BILLBERG, 1820 tribüsü (Coleoptera- Tenebrionidae) içinde yer alan iki cinse ait dört tür morfolojik karşılaştırma ve moleküler esaslı yöntemler ile incelenmiştir. Morfolojik karşılaştırma yöntemleri kullanılarak tribüs, cins, tür tanıları yapılmış, tür morfolojileri ayrıntılı olarak belirtilmiş, sinonimleri, dünya ve Türkiye`deki yayılışları verilmiştir. Türlere ait genel fotoğraflar ve erkek genital organ yapıları incelenerek fotoğrafları gösterilmiştir. Moleküler esaslı yöntemler temelinde ise dört tür, beliteç olarak kullanılan kısmi mitokondriyal gen bölgesi coxI ile karşılaştırılmış ve farklı yöntemler kullanılarak filogenetik ağaçlar ortaya konulmuştur. Ayrıca Akidini BILLBERG, 1820 tribüsüne ait Akis HERBST,1799 ve Cyphogenia SOLIER, 1836 cinslerinin akrabalık ilişkileri ve Anadolu`da yayılışları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study four species belonging to the two genera which take part in tribu Akidini BILLBERG, 1820 (Tenebrionidae-Coleoptera) founded in Turkey have been researched by the molecular based methods and morphological comparison. By using morphological comparison method; tribu, genera and species? diagnoses have been made, species morphologies have been specified in a detailed way and this species?s synonyms, their distributions within Turkey and the world have been given a space in this study. Photographs of species have been displayed and male genital organ structures, belonging to the four genera, have been examined and their photographs have been shown. coxI used as a mitochondrial marker for four species has been compared with gene sequences by molecular based methods and phylogenetic trees has been put forward by using different methods. Furthermore, species of Akis HERBST,1799 and Cyphogenia SOLIER, 1836, belonging to the Akidini tribu, line of descent and their distributions through Anatolia have been discussed in this study.