The estimation of the spatial variability of the flow parameters using hydraulic tomography
Akış parametrelerinin istatiksel uzamsal değişkenliğinin hidrolik tomografi ile hesaplanması
  1. Tez No: 343198
  2. Yazar: MEHMET TANER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADIM KAMEL COPTY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akış parametrelerini hesaplamak için sıklıkla pompaj testleri kullanılır. Fakat bu testlerin analizi genel olarak, gerçek sistemlerin aksine, parametrelerin tek tip olduğunu varsayan geleneksel metodlarla gerçekleştirilmektedir. Bu tezin ana hedefi yakın zamanda geliştirilmiş yeni bir pompaj testi yorumlama tekniği olan Devamlı Derivasyon metodunu hidrolojik tomografiden elde edilen data ile birleştirmektir. Hidrolojik tomografi sahadan data elde etmek için kullanılan yeni tekniklerden biridir ve birden fazla pompaj testinin zamana bağlı yeraltı su seviyesi alçalma datalarının ardışık olarak elde edilmesini sağlar. Bu çalışmada özellikle hedeflenen şey, yukarda bahsedilen metodu geliştirerek, geçirgenliğin istatiksel uzamsal yapısını hidrolojik tomografi datalarını kullanarak hesaplamaktır. Jeostatistikte, parametrelerin istatiksel uzamsal yapısı, onların konuma bağlı olarak nasıl değiştiğini gösterir. Bu çalışmada yapılmak istenen şey; geçirgenliğin pompaj kuyularından uzaklaştıkça nasıl değiştiğini hesaplamak ve de bu değişkenlik datasını, istatiksel parametreler olan varyans ve integral ölçeğini hesaplamak için kullanmaktır.
Özet (Çeviri)
Pumping tests are often used for the estimation of flow parameters. However, the interpretation of these tests is routinely performed using conventional methods that assume the parameters are uniform which is in contradiction with most real systems. The main objective of this thesis is to combine a recently developed pumping test interpretation technique, referred to as the Continuous Derivation method, with data obtained from hydraulic tomography. Hydraulic tomography is a novel field data acquisition technique that involves the sequential pumping from a number of wells and observing the groundwater drawdown in adjacent wells as a function of time. Particularly, the goal was to extend the method to the estimation of the statistical spatial structure of the transmissivity using hydraulic tomography data. In geostatistics, the statistical spatial structure of a parameter refers to the pattern of how this parameter varies in space. The emphasis was on estimating how the transmissivity varies with distance from the pumping well and then use that information to estimate the statistical parameters, namely the integral scale and variance.