Yenilenebilir kaynaklar kullanılarak ambalaj malzemesi için kaplama malzemesi hazırlanması
Preparation of coating materials for packaging materials by using renewable resources
  1. Tez No: 343221
  2. Yazar: SADİFE AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yenilenebilir bir kaynak olmayan ve giderek tükenen petrol ürünleri yerine, yenilenebilir ve doğal kaynaklardan elde edilen çevre dostu ürünlerle ilgili çalışmalar son yılların en önemli araştırma konuları arasındadır. Ülkemizde yüksek miktarlarda üretilen tarım ürünlerinin meydana getirdiği tarımsal atıklar, yüksek katma değerli çeşitli ürünlerin üretilmesinde yenilenebilir ham madde olarak kullanılabilir. Bu şekilde hem ekonomik değeri olmayan bu tür çeşitli atıklardan biyobozunur ürünler elde edilmesi, hem de bu atıkların yok edilmesinin yarattığı sıkıntının giderilmesi mümkün olacaktır. Bilindiği gibi bitki hücre duvarı üç ana polimerden oluşmuştur; selüloz, hemiselüloz ve lignin. Selülozun kullanım alanı geniştir. Lignin için de kullanım alanı daha kolay bulunabilmektedir. Fakat heterojen bir biyopolimer olan hemiselüloz için kullanım alanı pek yoktur. Değişik polimerleri içinde bulunduran hemiselülozun başlıca bileşeni ksilan olup, bu biyopolimer tarımsal atıklarda kuru ağırlığın %20-35? ini oluşturmaktadır. Dolayısıyla, tarımsal atıkların değerlendirilmesinde ksilan için kullanım alanları bulunması ekonomik açıdan önemlidir. Söz konusu çalışmada, tarımsal bir atık olan ayçiçek sapı kullanılarak ambalaj kaplama malzemesi hazırlanacak ve özellikle gıda paketlerinde kullanılan ambalaj malzemesinin yağ, nem ve toza karşı bariyer özelliklerinin geliştirilmesi ve böylece ambalaj içindeki ürünün bozulmasının önlenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the gradually reducing unrenewable petroleum products, projects on environment friendly renewable products obtained from natural resources are the most common research subjects of last years. Agricultural waste which are created by agricultural products, produced in large amount in our country and they can be used as renewable raw material for production high added valve products. So that; not only we can gain biodegradable products from economically valueless wastes, but also it will be possible to eliminate the problems of disposing of the wastes. As it?s known, the plant cell wall consists of three main polymers, cellulose, hemicellulose and lignin. Area of usage is wide for cellulose and can be found easily for lignin. However there is hardly area of us efor hemicellulose that is a heterogeneous biopolymer. Hemicellulose consists of different polymers. Its main component is xylan. This polymer consists of % 20-35 of dry weight in agricultural waste. Therefore, it is economically important to find area of us for xylan in recycling process of agricultural wastes. In the aforementioned study, coating materials for packaging materials will be prepared by using stem of sunflower and the barrier qualities of the coating material especially used for food packaging against fat, moisture and dust will be improved. Thus, the product in packaging material will be prevented from spoiling.