Bulanık Mantık Yöntemi İle Ortak Sınav Otomasyon Programı (Karma)
Common exam automation program by fuzzy logic method (Karma)
- Tez No: 343463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzdeki eğitim sisteminde, öğrencinin okulda almış olduğu not ortalaması üniversiteye giriş sınavlarında alınan puanı belli oranlarda etkilemektedir. Milyonlarca öğrencinin girmiş olduğu sınavlarda en küçük puan farklılığı öğrencileri sıralamada yüzlerce kişinin önüne geçirebilir veya gerisine düşürebilir. Üniversiteler sıralamaya göre öğrenci alımı yaptığı için az bir puan öğrencinin üniversiteye girmesine engel olmaktadır. Öğrenci okulda kopya çekerek haksız bir şekilde ortaöğretim başarı puanından gelen bu ek puanı elde edebilir ve birçok kişinin önüne haksız bir şekilde geçebilir. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için; ilköğretim ve ortaöğretimde yapılan ders sınavlarında kopya çekmenin önüne geçmek gerekir. Bu program yardımıyla kısa sürede, uğraş verilmeden, iki farklı yöntem kullanılarak öğrenciler en uygun yere yerleştirilmektedir. Bunlardan birincisi; bulanık mantık yöntemiyle öğrencinin kopya çekme eğilimini hesaplatarak öğrenciyi en ideal yere yerleştirmektir. Diğeri ise; öğrencileri rastgele seçerek aynı kategoride olmamak şartıyla yerleştirmektir. Bu yazılım sayesinde öğrencilerin kopya çekme ihtimali en aza indirgenmektedir. Dağılımı sağlanmış grupların listeleri sınıflara göre veya sınavın olacağı yerlere göre düzenleme yapılarak ekrana yansıtılmakta, isteğe bağlı olarak bu listelerden çıktı alınabilmektedir. Ayrıca dağılımı sağlanmış grupların listeleri, sınıflara göre öğrencilerin gireceği sınavın kâğıtları, kişisel bilgileri (ad, soyad, numara, sınıf ), sınava gireceği sınıf, oturacağı sıra ve öğrencinin resmi hafızadan alınarak kâğıtlara ardı sıra basılabilmektedir. Uygulaması yapılan program 10'dan fazla okulda aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle sürekli olarak iyileştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cumulative grade average of students is an important factor affecting the university entrance exam results.Even a minor difference in points can put a student forward or backward in ranking of a million results. The students could take the advantage of cumulative grade average by cheating in the exams so that they could move forward in ranking. Therefore, we must stop students cheating during the exams in primary and high schools. Our program sets different seating positions for students in a school for every class and for every different exam at any time.It can be done by two methods. First, ideal seating position of the student could be decided in accordance with the cheating possibility calculated by the fuzzy logic method.Second, it can be done by random selection of students who are in different categories.The possibility of cheating could be minimized in this way. The list of distributed group lists could be classified and viewed on the screen in terms of classes and exam places, and also they can be printed out. In addition to this, personal information ( name, family name,student number, class), exam place, seating position and photo of the students could be placed on the exam paper easily. There are 10 schools active users of that applied program and it is upgraded by considering the user feedbacks.