Mimari tasarım yaklaşımı olarak sıfır enerji bina kavramı ve ülkemizde uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
The architectural design approach a study of zero energy building concept and its application in our country
  1. Tez No: 343792
  2. Yazar: ZAFER OFLAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1970'li yıllarda yaşanan enerji krizinden sonra enerji arz güvenliği sorunu, enerji kullanımının her geçen gün artması, kaynakların hızla tükenmesi ve gözle görülür çevresel değişimler insanları yeni enerji kaynaklarını aramaya teşvik etmiştir. Dünyada yaşanan enerji sıkıntısı diğer tüm profesyonel disiplinlerde olduğu gibi mimarlık alanının da araştırma sahasına girmiştir. Bu durum yeni tasarım anlayışlarının benimsenmesine neden olmuştur. Bu bağlamda sıfır enerji bina kavramı ortaya çıkmış ve birtakım teknolojik sistemler geliştirilip uygulamaya konulmuştur. Ülkemizde; yasal düzenlemelerdeki eksiklikler, teknolojinin yetersizliği ve insanların konu ile ilgili bilinçsizliğinden dolayı mevcut teknolojik sistemler yeteri kadar uygulama alanı bulamamış veya geliştirilememiştir. Bunun yanı sıra sıfır enerji amaçlı sistemlerin ülkemizde sınırlı sayıda uygulanmasının nedenlerinden biri de yerel şartlar etkisi altında göstereceği performansın bilinememesidir. Bu yüzden değerlendirme kriteri olarak enerji verimliliği sağlayan sistemlerin gerçekte ne kadar verimli ya da hangi şartlarda daha etkin olduğu ve bu etkinin sistem maliyeti ile düşünüldüğünde de sürekliliği gibi konular günümüz bilimsel çalışmaları ile kanıtlanmalıdır. Ülkemizde ise bu alanda genelde incelme ve irdeleme çalışmaları yapılmış olup bu sistemler hakkında teknik bilgi edinilmiştir. Bunların yanında sıfır enerji amaçlı sistemlerin doğrudan uygulanabilirliği ve maliyet analizi gibi konuların yeteri kadar tartışılmış olmaması önemli bir eksikliktir. Bu kapsamda sıfır enerjili binaların ülke çapında uygulanabilirliğinin incelenerek uygulama alanlarını genişletilmeli ve potansiyel yatırımcılara ve kullanıcılara öncülük etmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
After the energy crises in 1970s, energy security problem, increasing the use of energy day by day, rapid depletion of resources and visible environmental changes stimulated people to find new energy resources. The energy problem in the world, as all other professional disciplines, took place in the research area of architecture. This situation caused adoption of new design horizons. In this context, the concept of zero-energy buildings emerged and some technological systems developed and performed. In our country, due to lack of legal regulations, lack of technology and people?s unawareness of the issue, existing technological systems couldn?t find enough performing area or developed. As well as this, one of the reasons of limited performing ?zero-energy systems? is to be unknown about the performance of these systems under local condition effects. Because of this, as an evaluation criteria, the issues such as in reality how much these energy-efficiency-providing systems are efficient or in what conditions they are more effective and continuity of this effect with considering together with system cost must be proved with today?s scientific studies. In our country in this area generally review and analyze works has been performed and technical information about these systems obtained. In addition to these, it is an important deficiency that subjects such as direct reliability and cost analysis of zero-energy systems hasn?t been dıscussed enough. In this context, applicability of zero-energy buildings across the country must be investigated and performing areas should be extended afterwards the applicability should be pioneer to potential investors and users.