Kurşuna dirençli çevre izolatı olan Enterococcus faecalis'in biyokimyasal ve moleküler karakterizasyonu
Biochemical and molecular characterization of lead-resistant enviromental isolates of Enterococcus faecalis
  1. Tez No: 343975
  2. Yazar: YASİN AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TAN, DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mikroorganizmalar toksik metallere dayanabilmek için çeşitli mekanizmalar geliştirmiştir. Ancak literatürde kurşuna dirençli mikroorganizmalarla yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale il sınırları içinden geçen Kızılırmak'tan kurşuna dirençli bakterilerin izole edilmesi ve tanımlanmasıdır. Kurşuna direnç gösteren 33 izolattan minimal inhibitör konsantrasyonu (MİK) değeri 1200 µg mL-1 olan bir izolat seçilmiş, biyokimyasal ve moleküler karakterizasyonu sonucu Enterococcus faecalis olarak tanımlanmıştır. Kurşunun yanı sıra bu izolatın alüminyum, baryum, çinko, demir, gümüş, kalay, krom, lityum, nikel, stronsiyum gibi ağır metallere, amikasin, aztreonam ve gentamisin gibi antibiyotiklere karşı dirençli olduğu gösterilmiştir. Yapılan DNA çalışmaları sonucunda Enterococcus faecalis suşunun kurşun direnç genlerinin plazmid yerine kromozomal DNA üzerinde olduğu bulunmuştur. Total protein izolasyonu ile bu proteinlerin Enterococcus faecalis suşunun kurşun direnç mekanizmasında işlevsel olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microorganisms have developed mechanisms of coping with a variety of toxic metals; however, few studies have explored microbial resistance to lead. The aim of present study is to isolate and identify lead-resistant bacteria from the river Kızılırmak along the city Kırıkkale, Turkey. Of thirty-three isolates, one lead-resistant isolate with a minimal inhibitory concentration of 1200 µg mL-1 was isolated and identified as Enterococcus faecalis by using biochemical tests and molecular characterization. The isolate was shown to be resistant to other heavy metals like aluminum, barium, zinc, iron, silver, tin, chromium, lithium, nickel, strontium and resistance to the antibiotics amikacin, aztreonam, gentamycin. The lead resistance genes of Enterococcus faecalis were found out to be located on the chromosomal DNA rather than the plasmid. Total protein isolation results revealed the importance of these proteins in lead of Enterococcus faecalis.