Kadastral bilgilerin orman amenajman planlarıyla bütünleştirilmesi: Ağva ve Beykoz örneği
Integrating cadastral information into forest management plans: the case of Ağva and Beykoz
- Tez No: 344049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ ZENGİN, DOÇ. DR. GÜNAY ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de ormanların alansal varlığının sürdürülebilmesi belirli hukuk kuralları ile çevrelenmiştir. Bu hukuk kurallarının en doğru şekilde uygulanabilmesi ve orman varlığının korunması için yapılacak en önemli şey ormanın sınırının bilinmesi ve güvence altına alınmasıdır. Bu çalışmada ülkemizde orman rejimi içinde ve dışında işlem yapan amenajman heyetleri, orman kadastro komisyonları ve tapu-kadastro ekiplerinin çalışma yaptıkları tespitler ile farklı vasıf tayinleri alansal olarak ortaya konmuştur. Bu amaçla sosyal baskı yönünden farklı özelliklere sahip Beykoz ve Ağva İşletme Şefliği'ne bağlı köylerde iki ayrı alanda kadastral ve amenajman planlarındaki durum belirlenmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen alanlar şehirleşme, nüfus ve sosyal baskı açısından farklı özelliklere sahiptir. Çalışma genel olarak literatür taraması, arazi çalışmaları, çeşitli altlık haritaların temini, düzenlenmesini ve konumsal analizlerinin yorumlanmasını kapsamaktadır. Arazi çalışmalarında, elde edilen bilgi ve belgeler yardımıyla orman kadastrosunda tescil edilmiş 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun 2-2/B madde parsellerine ait orman sınırı (OS) noktalarının zemindeki yeri bulunup paftasındaki uyumsuzluklar giderilmiştir. Yenilenen OS hatlarında kalan ağaçlık kısımlar tespit edilerek eylemli orman alanları belirlenmiştir. Bu şekilde geçmiş yıllardaki imkansızlıklar nedeniyle oluşmuş teknik hataların bir kısmı giderilmeye ve tapu-kadastro çalışmaları ile oluşturulan haritaların orman kadastro haritalarıyla karşılaştırılabilir hale getirilmesine çalışılmıştır. Arazi çalışmaları sonucu düzenlenerek elde edilen verilerin analiz ve sorgulamaları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda her iki çalışma alanı için de alansal sınırlandırmalar açısından farklı vasıf tespitleri yapıldığı görülmüştür. Ağva İşletme Şefliği'ne bağlı köylerde dışa göç olduğundan önceki yıllarda 6831 Sayılı Orman Kanunu'na göre 2/B yapılan sahaların eylemli ormana dönüştüğü gözlenmiştir. Beykoz Orman İşletme Şefliği'ne bağlı köylerde ise eylemli orman alanlarının az, ormandan açmacılık ve işgalin fazla olduğu belirlenmiştir. Alansal bilgilerdeki uyumsuzluğun giderilebilmesi için amenajman planları hazırlanırken kadastral durumun dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca planlama çalışmalarına temel oluşturacak kadastral durumun belirlenmesinde, tapu-kadastro ve orman kadastro ekiplerinin çalışmalarını koordineli ve tek elden yürütmesi sorunları büyük ölçüde azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
The survival of Turkish forests is determined by some laws. The most important work to correctly apply these laws and save forest land is to know and assure its borders. In this study, it is aimed to spatially carry out the different determinations of qualifications made in land cadastre, forest cadastre and forest management plans for the same area in or near the forests. For this aim, the status of the area in cadastral maps and forest management plans is tried to determine for two different study areas having different characteristics in terms of social pressure. Villages of Beykoz and Ağva forest planning units are selected for study area because of their different characteristics in terms of population and social pressure. General workflow of the study consists of literature review, field studies and analysis of the data obtained from various base maps supplied and arranged. In the field studies, forest boundary points of 2-2/B parcels registered in the forest cadastral survey were found on ground in the study area by the help of information and documents obtained and the incompatibilities between the map and ground were corrected. Woody areas on renewed forest boundary lines were identified and designated as acting forest. Thus, some technical mistakes occurred because of the impossibility of previous years were tried to overcome and by this way to take forest cadastral maps into a situation comparable with maps formed after surveying was intended. Analysis and queries of the data obtained from field studies were carried out by using Geographic Information Systems (GIS). At the end of the evaluations, it is seen that different qualifications in terms of spatial allocations were done for both of the study areas. Because the villages in Ağva planning units' has migrated out, in previous years areas determined as 2-2/B parcels were transformed into acting forest. These areas are very little in Beykoz but occupation and destruction of forests is much, either. To be able to remove discrepancies in spatial information, cadastral situation has to be considered while preparing forest management plans. Also if land cadastre and forest cadastre units carry out works in coordination from a single source in determining cadastral situation that will be the basis of forest management plans, the cadastral problems will greatly reduce.