Uluslsrarası ulusal park politikası içinde Türkiye ulusal park politikasının yeri
  1. Tez No: 34442
  2. Yazar: ZERRİN KOŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada korunan alanlar içinde önemli bir yer tutan milli parklar ve bu alanlarla ilgili ulusal ve uluslararası politikalar incelenmiştir. Biyolojik, sosyal ve kültürel değerlerin yanında,kullanım amaçlan da dikkate alınarak yapılan uluslararası doğal alanlar sınıflandırması ile ülkemizdeki korunan alan statüleri ve bu alanlarla ilgili yasal konular ele alınmıştır. Dünya ülkelerinin çalışmaları hakkında bilgi edinmek amacıyla Avrupa ülkeleri ile Amerika ve Japonya örnekleri incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ülkemizde izlenen milli park politikalarının, bu alanların kesin korunması için yetersiz olduğu görülmüştür. Uluslararası standartlara ulaşabilmek için öncelikle milli parklarımızdaki sorunların kaynağına inilerek bu sorunların nedenlerinin ortaya konulması gereği belirtilmiştir.Doğal kaynak kullanımında izlenen politikaların bu alanların geleceği açısından yeniden ele alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE STATE OF TURKISH NATIONAL PARK POLICY IN INTERNATIONAL PARK POLICÎ In this study, national parks and their national and international policies which takes an important place in protected areas is investigated. Besides the biological, social and cultural values paying attention to the using aims by having done international natural areas classification of the protected areas' state in our country and legal subjects about these areas are taken up. Europe, America and Japan examples are investigated for the aim of having knowledge about the world countries' studies. As a result of this study, it has been seen that park policies that are followed in our country are not sufficient for definite protecting of these areas. To catch the international standarts,first of all going to the source of the problems about our national parks and the need of bringing up the reasons of these problems are determinated. In using the natural resources, it is suggested that the policies which have been followed must be organized again for the future of these areas. -54-