Türk iş hukukunda işe alım ve iş sözleşmesinin kurulması
Recruitment and establishment of labour contracts in Turkish labour law
  1. Tez No: 345108
  2. Yazar: BAŞAK OZAN ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler, her alanı olduğu gibi işe alım sürecini de değiştirmektedir. İşçi ve işveren arasındaki iş ilişkisinin başlangıcı olan işe alım sürecinde farklı yöntemler, örneğin sosyal medyanın kullanımı yaygınlaşmaktadır. Hangi şekilde olursa olsun, işe alım ve iş sözleşmesinin kurulmasına dair taraflar çeşitli hak ve yükümlülüklere tabi olup, özellikle işverenin sözleşme serbestisi sosyal düşünceler ile kısıtlanmıştır. Ancak bu konudaki yasal yükümlülükler, hukukumuzda genel olarak yeterli yaptırıma tabi kılınmadığından, etkin şekilde uygulanabilirliği söz konusu değildir. Bu nedenle, bu yönde çeşitli yasa değişiklikleri yapılmalıdır. Yasama faaliyetlerinin sosyal tarafların ve akademisyenlerin de görüşleri alınarak, daha şeffaf ve işbirlikçi yöntem ile yapılması ise, hedeflenen amaca ulaşmak için daha etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological developments transform recruitment as well as other subjects. Different methods such as use of social media has spread as a new way of recruitment, which is the beginning of the relationship between an employee and an employer. No matter what method is used, parties are required to obey some rules during recruitment and establishment of the employment contracts. Especially the employer's freedom of establishment employment contract is limited with social thougths. However, legal obligations in this respects have very limited enforceability by reason of weak sanctions in Turkish Law. Therefore, those rules have to be amended. In order to be effective, legislation process should involve the social partners and academy and it should also be more transparent and have a cooperative spirit.