Asetik asid su solvent karışımı sistemi çözünürlük dengesinin incelenmesi
- Tez No: 34513
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEŞİR TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
V. ÖZET Asetik Asit-Su-Solvent Karışımı (Sikloheksil asetat- Sikloheksanol) Sistemi Çözünürlük Dengesinin İncelenmesi. Bu çalışmada daha önceki çalışmalarda ayrı ayrı incelenen Sikloheksil asetat ve Sikloheksanol solventlerinin, belirli bileşimlerdeki karışımları solvent olarak kullanılarak Asetik asit-Su-Solvent Karışımı sistemi incelenmiştir. Bu amaçla Asetik asit-Su-Solvent Karışımı (Sikloheksil asetat-Sikloheksanol) sisteminin 298 K'deki çözünürlük dengesi incelenmiştir. Çalışmalarda farklı bileşimlerdeki (M=0.1, 0.5 ve 0.9) solvent karışımları kullanılarak çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğrulan deneysel olarak belirlenmiştir. Bağlantı doğrusu verilerine Othmer-Tobias korelasyonu uygulanarak deneysel verilerin güvenilirliği araştırılmıştır. Değişik bileşimlerdeki ayırma faktörleri hesaplanıp, saf solvent verileri ile karşılaştırma yapılmıştır. Amaca ve çalışma koşullarına bağlı olarak saf solvent yerine solvent karışımının da kullanılabileceği görülmüştür. -42-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The examination of solubility equilibria of the Acetic Acid-Water-Mixed Solvent (Cyclohexyl Acetate-Cyclohexanol) System. In this study, Cyclohexyl acetate and cyclohexanol mixtures was used as a mixed solvent to examine acetic acid-water-mixed solvent system. These solvents were examined separately in the previous studies. For this purpose, the solubility equilibria of Acetic Acid-Water-Mixed Solvent (Cyclohexyl Acetate-Cyclohexanol) system was examined at 298 K. The solubility curve and tie-lines were determined experimentally by using different mixed solvent compositions. Reliability of measured tie-line compositions was ascertained by making Othmer-Tobias plots. The separation factors found from different mixed solvent compositions, was compared with the separation factor values of the pure solvents. It was noticed that the mixed solvent can be used instead of pure solvents depend on the work conditions. -43-