Rüzgar enerji santralleri ve halkın kabulü: Çanakkale-Erenköy örneği
Wind power plants and social accept: The case of Çanakkale-Erenköy
  1. Tez No: 345422
  2. Yazar: ASLI GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye?de de giderek artan nüfus beraberinde enerji ihtiyacını da yükseltmektedir. Mevcut enerji kaynaklarının tükenmesi ve tüketim alışkanlıklarının çevreyi olumsuz etkilemesi, tüm dünyayı başta elektrik enerjisi olmak üzere yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında verimliliği, doğa dostu ve ekonomik oluşu ile ön plana çıkan rüzgar enerjisinin ülkemizde de geniş üretim ve kullanım potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada; yenilenemez ve yenilenebilir olmak üzere enerjinin kaynaklarına, Dünya?daki ve Türkiye?deki mevcut durumuna ve esas olarak rüzgar enerjisinin avantajlarına ve dezavantajlarına değinilmiştir. Özellikle enerji konusunda çok önemli bir gereksinim olan sosyal kabul kavramı değerlendirilerek, Çanakkale İli, Merkez İlçesine bağlı Erenköy sınırları içinde Rüzgar Enerji Santrali bulunması sebebiyle bölgede yaşayan 312 kişi ile yüz yüze görüşülmüş, bölgede bulunan rüzgar enerji santrali hakkında halkın tutum ve düşünceleri araştırılmıştır. Sonuç olarak, nükleer, hidroelektrik ve termik enerji alanlarında olduğu gibi özellikle rüzgar enerjisi alanında da halkın kabulü çok önemlidir. Bu konuda yöre halkının tutum ve düşünceleri öğrenilerek, politika yapıcılar ve uygulayıcıların bilgilendirme, güven ve katılım konularında gerçekleştirecekleri strateji ve uygulamalarla bunu sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gradually increasing population in our country also caused the need for the power to increase in parallel, as in the world. The depletion of the current power sources and its affecting the environment negatively have led the whole world to provide its power ? especially electricity - from new and renewable power sources. The wind power coming into prominence with its being productive, nature-friendly, and economical among the renewable power sources has a wide potential of usage also in our country. The scope of this study includes ?the sources of power as renewable and nonrenewable?, ?its current case both in Turkey and in the world?, ?the detailed description of the pros and cons of the wind power?.The concept of social acknowledgement having played an important role in maintaining the sustainability of the renewable power has been evaluated. Having interviewed approximately 320 people living in the borders of Erenköy of the Central Province in Çanakkale, the researcher examined their attitudes toward the wind power station located in that area. The results of the interviews reveal that the people support the establishment of wind power station, but they believe that the wind power station contributes to the area neither economically nor socially. Also, it has been observed that women support the establishment of the wind power stations more than men do and almost 50% percent of the people agree they can pay a little bit more for clean (fresh) power.