Elektrokimyasal yöntemle nikel-TiO2 kompozit kaplamaların üretimi ve karakterizasyonu
Production of nickel-TiO2 composite coatings by electrochemical method and their characterization
- Tez No: 346564
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, elektrokimyasal yöntemle, katkısız Watts tipi nikel banyoları kullanılarak, bakır levha üzerine saf Ni ve Ni/TiO2 kompozit kaplamaların üretimi gerçekleştirilmiştir. Kaplamaların üretiminde darbeli akım (PC) kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda; işlem oranı (duty cycle) ve frekans gibi darbeli akım parametrelerinin kaplamaların özelliklerine etkisi incelenmiştir. Gerçekleştirilen deneyler çerçevesinde incelenen parametreler ve çalışma aralıkları aşağıdaki gibidir. ? TiO2 konsantrasyonu : 20 gL-1 ? Elektrolitin pH değeri : 4.0±0.1 ? Sıcaklık : 55±1 °C ? Pik akım yoğunluğu : 10 Adm-2 ? Karıştırma hızı : 175 dak-1 ? Kaplama süresi : 60 dakika ? İşlem oranı : %10, %30, %50, %70 ? Frekans : 1, 10, 100 Hz Kaplamaların korozyon özellikleri Tafel Polarizasyon ve Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Kaplamaların 0.5 M NaCl çözelti içerisinde bekleme süresinin korozyon parametrelerine etkisi yine Tafel Polarizasyon ve EIS yöntemiyle incelenmiştir. Kaplamaların korozyon özellikleri dışında kimyasal bileşim, mikroyapı, faz analizi, kristal yapı ve sertlik gibi özellikleri XRD, SEM-EDS ve mikrosertlik analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure Ni and Ni/TiO2 composite coatings were produced on copper plates from addictive free Watts type nickel bath by using electrochemical technique. Pulse current (PC) were used production of coatings. The effect of pulse current parameters such as duty cycle and frequency on coating properties were investigated. The experimental conditions for electrodeposition are given below: ? Concentration of TiO2 : 20 gL-1 ? pH value of electrolyte : 4.0±0.1 ? Temperature : 55±1 °C ? Peak current density : 10 Adm-2 ? Stirring speed : 175 rpm ? Plating time : 60 minute ? Duty cycle : %10, %30, %50, %70 ? Pulse frequency : 1, 10, 100 Hz Corrosion properties of coatings were determined by Tafel Polarization and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) techniques. The effect of immersion time on corrosion resistance was also invesitigated by the same methods. In addition to the for corrosion properties of the coatings, chemical composition, microstructure, phase analysis, crystal structure and hardness properties of coatings were investigated by XRD, SEM-EDS and microhardness analysis.