Nemin sayısal ölçümü
- Tez No: 34682
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SARIKAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında havadaki fiziksel özellik olan nem bilgisi (relatif nem) sayısal olarak ölçülmüştür. İlk olarak nemin tanımı ve birimlerinden bahsedildikten sonra nem ölçümünde kullanılan cihazlar, bu cihazların yöntemleri, avantaj ve dezavantajları anlatılmıştır. Daha sonra devrede kullanılan PHILIPS sensörün yapısından, özelliklerinden ve avantajlarından bahsedilmiştir. Bu sensör havadaki nem değişimine kapasite olarak cevap verdiğinden, elimizdeki bu kapasite değişimini bir dizi işlemden geçirmek gereklidir. Bundan somaki bölümde, devre mantığından ve blok diagramdan söz edilmiştir. Sonraki bölümde bu çalışma prensibinden yola çıkılarak devrenin tasarlanması, sensörün multivibratörde kullanışı ve bu kare dalga çıkışının lineer değere sonra da digital değere ADC ( Analog digital çevirici ) yardımıyla dönüştürülmesi açıklanmıştır. Analog digital çeviricinin veri yollan ile diğer lojik kısmın adres yollarının sürülmesindeki avantajlar anlatılmaktadır. Daha sonra Epromun direk olarak seven segment displeyleri sürmesi, Epromun verilerim oluşturan PASKAL programıyla verilmiştir. Sensörün eğrisinden nasıl yola çıkıldığından program mantığından ve displayleri kodlamaktan bahsedilmiştir. Bu arada kullanılan malzemelerin olması gereken özelliklerinden kısaca bahsedildikten sonra piyasada daha etkili olması için kullanılan komparatörün çalışması anlatılmıştır. Sonrasında teorikte tasarlanan bu devrenin pratikte yapılırken çıkan problemler ele alındı. Bununla beraber devrenin kalibrasyonu ve diğer benzeri nem ölçerlerle karşılaştırılmasından sonra yapılan ölçümler ve sonuçlan anlatıldı. Aynı bölümde bazı yerlerde ve bazı malzemeler için olması gereken nem değerleri verildi. Devrenin beklenen özellikleri ne derece sağladığı ve sisteme yapılabilecek ekleme ve çalışmalarla daha da geliştirilebileceği konuları sonuçlar ve öneriler bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study of thesis, humidity knowledge (relative humidity) which is a physical feature in the air has been measured as digital. Following the definition of the humidity and its units firstly, there have been mentioned the equipments to be used for measuring humidiry, their principles, advantages and disadvantages. Subsequently, the structure of the PHILIP's humidity sensor which was used in the circuit, its features and advantages were mentioned. Since this sensor converts the humidiry in the air to capacitance, it is necessary to use some circuits to process this capaticance in this thesis. After this section, circuit logic and its block diagram were mentioned. In the followign section, using this working principle, design of the circuit, use of the sensor in multivibrator, converting square wave to dc level and then dc level to digital by ADC has been explained. The advantages of driving the other circuits' address busses by data busses of ADC were also explained. Driving seven segment displays by EPROM directly has been presented by PASCAL program which prepares EPROM data. Sensor's curve, program logic and coding display were mentioned. After mentioning shortly about the properties which should belong to the materials to be used, the operation of the comparator which is used to be more effective in the market has been explained. Then, the problems which were met during practical realization of the theoretically designed circuit were handled. At the same time, the calibration of the circuit, comparision of it with similar humidity meters and some measurements and their results were listed. In the same section, some humidity values for some places and also some materials were given. The matters of how much the circuit has met the desired specifications and how it could be improved by some additions to the system were examined in the Result and Suggestions Section.