Basit lineer modeller ve genelleştirilmiş ters matrislerin uygulanması
- Tez No: 34715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN MAZMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET İstatistiğin büyük bir kısmı lineer modellerinoluşturulması ve regresyon analizinin incelenmesiyle uğraşmaktadır. Bizde bu çalışmamızda lineer modellerin genelleştirilmiş ters matrislerle çözümü ile ilgilendik. 1. Bölümde; lineer modelin tasarımı, en küçük kareler yöntemi ile söz konusu modelin lineer katsayıları olan ve nın elde edilmesi, varyans hesabı ve tahmini, linner model için güven aralığı tahmini ile bir uygulama bulunmaktadır. 2. Bölümde ise; genelleştirilmiş ters matrisin tanımı, özellikleri, elde edilmesi, lineer modellere adapte edilmesi yeralmaktadır. Sonuç kısmında tezin konusu kısa ve öz olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Statistics mostly deals with structuring of the linear models and investigation of the regression analysis. In this research, we dealt with the linear models and the solution of this models by the generalized inverse matrix. Chapter I contains project of the lineer model, the least-square process, obtaining of a and /? coefficiants of the model, variance calculation and estimation and an application by ceonfidence interval for the linear model. In chapter II, definition of generalized inverse matrix, it's properties obtaining and adaptation of its usage in the linear models are given. In the last section, the subject of the thesis is written briefly.