Seslendirme yapılan hacimlerde akustik sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 34723
  2. Yazar: GÜLAY HANZADE YÖNETSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Kapalı bir hacimde seslendirme sisteminin kullanılmasının birçok farklı nedeni olabilir. Seslendirme sisteminin özelliklerinin seçimi, bu kullanılma nedenlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Seslendirmenin yapıldığı hacmin işlev ve akustik özelliklerine göre, sistemde ve hacmin kendisinde alınacak değişik önlemler vardır. Bu çalışmada, seslendirme sisteminin kullanılma nedenleri ve hacmin özelliklerine bağlı olarak, sistemin ve hacmin gereksinimlerine açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, seslendirme yapılan hacimler ele alınmıştır. Bu hacimlerde, sistemin kullanılma nedenleri incelenmiştir. Hacimlerin mimari işlevlinde, işitsel algılamanın önem derecesine göre ve kullanılan ses tipine göre sınıflandırılmaları yapılmıştır. İkinci bölümde, seslendirme sistemlerinin kullanılma alanları, bileşenleri ve tipleri kendi aralarında sınıflandırılıp incelenmiştir. Üçüncü bölümde, şimdiye kadar yapılan çalışmalar bir bütün olarak ele alınarak; işleve, ses tipine, seslendirme sistemi tipine göre hacmin ve seslendirme sisteminin taşıması gereken özellikler ve bu özelliklere bağlı gereksinimle belirlenmiştir. Dördüncü bölümde hacimlerin seslendirilmesinde izlenmesi gereken yöntem, seslendirmeye tasarım aşamasında ve mevcut bir hacimde karar verildiği durumlar olarak ayrı ayrı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a room, there will be a few reasons for using sound amplification. The selection of the property of amplification differ because of these reasons. There are some preventions for systems and room itself according to functional and caustically cheracteristics of room which sound amplification made. In this study, related to the characteristics of the room and sound amplification the essance of system and room is closified. This study consist of for main parts. In the first part room sounded is studiet, in such rooms reasons foor use of sistem is clasified. According to degree of importance of aural perception perceiveress and sound type used. In the second part usage of sound systems, their typesend components are studied and classified with each other. In the third part, handling all case up to now, according to the usape, sound type, sound amplification the characteristic of room that contains sound amplification and related to these needs are pointed. In the fourth part the method in sounding rooms is seperately studied in both sounding projection level and room decided for being. IV