Sayısal arazi modellerinde kullanılan kayan yüzeyler ve doğrusal enterpolasyon uygulamaları
  1. Tez No: 34746
  2. Yazar: UĞUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kartoğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Elektronik aletlerin crelisroesi bütün mühendislik alanlarında başarılı uygulamaları arkasından taşımıştır.Bilgisayar ve onun donanım. yazılımların gelişmesi meslekimizde klasik yaklaşımları değiştirmiş.dinamik bir yaklaşılan getirmiştir. Sayısal arazi modeli konusunda ilk çalışmalar 1950 yıllarında Prof.Mi Her tarafından yapılmıştır (Masshaschusetts Teknoloji üniversitesi.Boston). 1960 yıllarında bilgisayar ve vasılım imkanlarının gelişmesiyle es yükseklik verilerinin otomatik olarak çizimi. haritaların sayısallaştırılması ve S. A. M ile ilgili matematiksel ve yazılım çalışmaları yapılmıştır. Bu geliştirme çalışmaları hala sürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Every developmet of electronic devices couse succesfull application to every engineering branch. Computer and its progressive inovation's take place our working area. At first studies in this teesis were done by Prof.Miller who worked for Massachusetts Tecnology university. The first usage of computer in this subject was droving high way direction and its necearry supplement. In 1960 sclents worked on droving counter line aoutomaticly. maps digitizing and mathematical approach to D.T.M. which is called 'Enterpolation Method1.