Bekleme hattı problemlerinin siman simülasyon dili kullanılarak çözümü Haydarpaşa limanı için bir uygulama
- Tez No: 34755
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET“ Bekleme hatb problemlerinin SIMAN Simülasyon dili kullanılarak çözümü ve Haydarpaşa Limanı için bir uygulama ”adlı bu araştırma beş bölümden oluşmuştur. Bölüm 1 de kuyruk teorisinin oluşmasına sebep olan sosyal hayattan örnekler verilerek bekleme hatb problemlerinin çözümlerinin önemi vurgulanarak,bekleme hattı problemlerinde simülasyon kullanımı anlatılmıştır. Kesikli simülasyon kullanımı üzerinde durularak olaym stokastik yönü üzerinde inceleme yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı sistemin kompleks yapısı ve büyüklüğü SİMAN 3.5 kullanımını gerektirdiği vurgulanmıştır. Bölüm 2 de kuyruk teorisinden bahsedilerek yansıtılmaya çalışılan sonsuz kaynaklı, paralel kanallı tek amaçlı, Ok giren ilk çıkar (FIFO) prensibine uyan kuyruk sistemleri üzerinde durulmuştur. Bölüm 3 de Haydarpaşa Limanı, çeşitti yönleriyle tanıtılmış ve uygulanan yöntemin doğruluğu tartışılmıştır. Ayrıca, modelin bekleme ham problemlerine uygulanabilmesi araştırılmıştır. Bölüm 4 de Simülasyon, simülasyon dflleri, sistem, model kurma ve araştırmada uygulanan model vurgulanarak SIMAN 3.5 simülasyon dili tanıtılmaya Bölüm 5 de, sistemin ve önerilerin simülasyon sonuçlan karşılaştırılarak uygun çözümler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research of which name“ solution of problems of queueing theory using SIMAN simulation programming language and its application to Haydarpaşa Port ”consists of five sections In section one, some examples are given from social life which induces“Queueing Theory ”and also solutions of“ Queueing Problems ”are considered. An importance is give to“ queueing theory ”usmg simulation techniques. Discrete event simulation is considered and our research us taken from the point of stochastics. Since system on which we have made our study is very complicated and large make us to use the simulation language SIMAN 3.5. In section two, we have mentioned“ Queueing Theory ”.“ Queueing sistems is studied which is suitable for infinitive source paralel sided Unique objective ”First İn -First Out“ (FIFO) is studied. In section 3, some properties of Haydarpaşa Port are introduced and accuracy of the method used has inpected. It has been tried to prove that this method can be applied to all ”queueing theory " problems. In section 4, simulation, simulation languages, system, modelling and method used in this research are introduced beside SİMAN 3.5 programming In section 5 making the comparasion between the simulation result of system and propasals reasonable solutions are tried to be given.