Bilgisayar ağlarında farklı haberleşme ortamlarının ortak bir protokol ile birleştirilmesi
  1. Tez No: 34774
  2. Yazar: A.GÖKHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu tez çalışması IP (internet protocol) yapısındaki bilgileri taşıyan, ama farklı fiziksel ortamlardan oluşan network'ler arasındaki geçişi sağlayan IP router (yönlendirici) gerçekleştirilmesi konusunda yürütülmüştür. Tez çalışması, teorik araştırma, bilgi toplama ve bunların hangi yöntemler ile pratiğe dönüştürüleceğinin belirlenmesi ve esas pratik çalışmanın yapılması bölümlerinden oluşmaktadır. Bu konu için özellikle bilgisayar dünyasında yer alan ve ticari olan IP router cihazlarının hangi özelliklere sahip oldukları, bu özelliklerden hangilerinin akademik ortam için gerekli olduğu hangilerinin ise seçimlik özellikler olabileceği incelenmiş ve sonuç olarak pratikte geliştirilecek olan İP router'ın hangi özellikleri içeriyor olması gerektiğine karar verilmiştir. Uygulamanın gerçek hayatta kullanılmasının planlandığı Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümünün network imkanları da göz önünde bulundurularak X.25 ve etheraet protokolleri, IP'nin üzerinde çalışacağı alt seviye protokoller olarak belirlenmişlerdir. Bir sonraki aşama olarak proje kapsamında yer alan X.25, ethernet, İP, ICMP ve ARP konularında kaynak taraması ve eğer varsa daha önce bu konuların akademik ortamlardaki uygulama örnekleri araştırılmış ve bunlardan edinilen tecrübeler de göz önünde bulundurularak uygulamaya geçilmiştir. Sonuç olarak yapılan çalışma, bu cins bir uygulamanın Türkiye üniversiteleri içinde yeni bir uygulama olması ve bu sebeple sadece yabancı nitelikli kaynaklara başvurulmak durumunda kalınmasına rağmen, başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis work has been carried out to design an IP router in order to allow message communication between IP based networks with different physical media. To design an efficient and flexible IP router for the academical environment, first, major IP router products from well known caompanies has been inspected and all of their common attributes has been divided into two categories, as required and optional. Then through a careful analysis, attributes from those two categories has been selected to form the IP router. Since it has been planned to use the developed IP router in a real networking environment in the Computer Sciences and Engineering Department of Technical University of Yıldız, the resources in this department has been evaluated and X.25 and ethernet has been selected as the physical media In the next step, a detailed research concerning the topics X.25, ethernetJPJCMP and ARP has been done to enable and also simplify the real application phase. Although, this type of applications are new among the Turkish universities, the thesis work has been developed.