Endüstriyel atıksu arıtma tesisi ünite boyutlarının incelenmesi: Trabzon/Arsin organize sanayi bölgesi örneği
Examination of the dimensions of industrial wastewater treatment plant unit: Example of organized industrial zone in Trabzon/Arsin
- Tez No: 348374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, Arsin Organize Sanayi Bölgesi atıksu arıtma tesisi ve bölgede bulunan Hürriyet A.Ş. arıtma tesisi projeleri incelenmiş olup, projelendirmeye esas teşkil edecek parametreler ve boyutlandırmanın nasıl yapıldığı incelenmiş, boyut değerlerinin literatür değerleriyle karşılaştırması yapılmıştır. 85 firmanın ve 3582 çalışanın bulunduğu AOSB?deki su tüketim miktarı 900 m3/gün olup, 85 firmadan 9?u endüstriyel nitelikli suya sahiptir. Projelendirmede kullanılacak atıksu değeri tüketilen suyun tamamının atıksuya dönüştüğü kabulüyle alınmış ve arıtma tesisi fiziksel ve biyolojik ünitelerden oluşacak şekilde planlanmıştır. Debi değerine ve seçilen diğer parametrelere bağlı olarak alınan ve hesap edilen boyutların literatürde verilen değer aralıklarının en azı veya en azına yakın alındığı sonucuna ulaşılmıştır. Yıllık 20000 ton üretim kapasitesine ve 90 personele sahip Hürriyet A.Ş.?nin mevcut arıtma tesisi 2008 yılında faaliyete geçmiş olup 20m3/gün olarak alınan atıksu debi değerine göre arıtma tesisi boyutlandırılması yapılmıştır. Boyutlandırmada etkili olan parametreler ve ünite boyutları literatür verilerinden yararlanılarak incelenmiş, boyutlandırmanın ve seçilen bazı proses tipi seçiminin, atıksuyun endüstriyel değil evsel nitelikli olarak kabul edilip yapıldığı ve boyutlandırma parametrelerine bağlı olarak en az değerde alındığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Arsin Industrial Park wastewater treatment plant and Hürriyet Inc. Projects were analysed besides how parameters and sizings which will constitute the basis of project desining were done and size values were compared with literature values. Having 85 firms and 3582 epmloyees, amount of water consumption in AOSB is 900 m3/day while 9 in 85 firms has industrial water facility. Value of wastewater to be used in the project was taken, accepting that all the consupted water turned into wastewater and treatment plant was planned the way that involves physical and biological units. It is concluded that sizes which were taken and calculated depending to the value of flow and other selected parameters were taken at minimum or approximate to the minimum of value rangers given in the literature. Parameters and sizes of units effective in sizing were analysed using the value of literature and it is concluded that sizing and preference of some selected process types were done accepting the wastewater not as industrial but universal and was taken at the minimum value depending the sizing parameters. Supposed that watewater is characterised rightly, it is seen that size values described in the literature values are tried to be adapted. According to Hürriyet Inc. treatment park staff, as the periots of airing is long in a way that unit of active slurry has a volume of 34,65m3 it is assumed in high volume and it is seen that design parameters are taken in available values in order that amount of slurry will not be much. It is observed that acceptances runned and values used for sizings in other units are commonly used values or approximate to the minimum values.