Türkiye sahillerinin mediolittoral bölgesinde yaşayan parastenhelia (Copepoda, Harpacticoida, Parastenheliidae) türlerinin taksonomik revizyonu
Taxonomic revision of parastenhelia (Copepoda, Harpacticoida, Parastenheliidae) species inhabiting in the mediolittoral zone of Turkish coasts
  1. Tez No: 348471
  2. Yazar: SEHER KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜPHAN KARAYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın hedefi Türkiye sahillerinin mediolittoral bölgesinde yaşayan Parastenhelia cinsine dâhil olan türlerin taksonomik revizyonun yapılmasıdır. Bu amaçla Akdeniz sahillerinden 25, Ege Sahillerinden 9 ve Karadeniz sahillerinden 10, toplam 44 lokaliteden toplanmış Parastenhelia örnekleri diseksiyonları yapılarak türlerin ışık ve Taramalı Elektron Mikroskopları (SEM) kullanılarak yeniden tüm detay morfolojileri kullanılarak bu güne kadar ilk defa incelenmiştir. Farklı lokalitelerden toplanmış Parastenhelia populasyonlarına ait yüzlerce birey karşılaştırmalı olarak populasyoniçi ve populasyonlararası varyasyonlar açısından analiz edilmiştir. Sonuçlar ülkemiz sahillerinde yaşayan iki farklı Parastenhelia türünün varlığına işaret etmiştir. Bu veriler ışığında bir lokalite hariç geri kalan tüm alanlarda geniş bir zoocoğrafik dağılım gösteren ilk türün Parastenhelia spinosa türüne ait olduğunu göstermiştir. P. spinosa türünün her iki eşeyinin tüm morfolojik detayları bu türün ilk yayınlandığı tarih olan 1860 yılından bu yana ilk kez detaylı olarak tanımlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda tip materyalleri kayıp olduğundan ICZN (Uluslar arası İsimlendirme Yasası) kurallarına göre bu tür için neotip dezignasyonun yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır ve dişi bir bireyden neotip tayin edilmiştir. P. spinosa?nın ülkemiz sahillerinden bu kadar detaylı tanımlanması ve tür sınırlarının net olarak ortaya konması sonucunda Mersin (Kızkalesi) sahilinden toplanmış olan bir populasyonun bu çalışmada redeskripsiyonu yapılan P. spinosa?dan farklı olduğu ve bilim dünyası için yeni bir türe ait olduğu (P. aydini sp.nov) sonucuna ulaşılmıştır. Mielke (1974) tarafından yapılan çalışmada Norveç?ten bildirilen P. spinosa populasyonunun bu çalışmada neotip dezignasyonu yapılan P. spinosa?dan tür seviyesinde farklı olduğu sonucuna ulaşılmış ve P. mielkei sp.nov. olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışma bu güne kadar P. spinosa için ortaya konmuş olan literatür verilerinde belirtilen varyasyonun yanıltıcı olduğunu ortaya çıkarılması açısından da son derece önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to conduct a taxonomic revision of the species belonging to the genus Parastenhelia living in the mediolittoral zone of Turkey. Therefore, numerous parastenheliid individuals collected from Mediterranean (25 localities), Aegean (9 localities) and the Black Sea (10 localities) coasts were dissected and morphologically reexamined in detail for the first time with the aid of light and scanning electron microscopes. Hundreds of individuals belonging to Parastenhelia populations collected from different localities were comparatively analyzed in terms of inter/intra population variability. The results revealed that two different species of Parastenhelia inhabit along the Turkish coasts. In the light of the data obtained in this study, it was revealed that the first species is P. spinosa which has very wide distribution in Turkish coasts and it is found in all localities (except one) examined. All possible morphological details of both sexes of P. spinosa were redescribed for the first time in detail since it was described in 1860. Since the type material of P. spinosa is lost, therefore a neotype designation is necessary according to the rules of ICZN and hence a female was designated as neotype. Such detail description of from P. spinosa the Turkish coasts and revealing its specific boundary provided us a chance to compare a population from Kızkalesi coast (Mersin) and describe it as a new to science (P. aydini sp.nov). On the other hand, it was determined that the report given by Mielke (1974) from Norway clearly represents different species (named as P. mielkei sp.nov) from P. spinosa redescribed in this study in which a neotype was designated. It is thought that this study has provided a valuable contribution to prove that such wide variation of P. spinosa in previous literature is doubtful and misleading.