Deferred istatistiksel yakınsaklık
Deferred statistical convergence
- Tez No: 348475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde, istatistiksel yakınsaklık kavramı, Agnew R.P. tarafından [1] çalışmasında tanımlanan deferred Cesáro metodu kullanılarak genelleştirildi, ve pozitif tam sayıların ve koşulu sağlayan dizileri olmak üzere reel terimli bir dizi ve olsun. Eğer, için sağlanıyor ise reel terimli dizisine sayısına deferred istatistiksel yakınsaktır denir. Bulgular bölümünde genel olarak deferred istatistiksel yakınsama ile deferred Cesáro ortalaması, istatistiksel yakınsama gibi metotların kıyaslanması yapıldı. Deferred istatistiksel yakınsamanın kuvvetli deferred Cesáro yakınsaklık ile ilişkisi incelendi. Ayrıca bir dizinin deferred istatistiksel değme noktası tanımlandı ve ilgili sonuçlar verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of statistical convergence is generalized by using deferred Cesáro mean which was defined by Agnew R.P. in the study [1].Let and be a sequences of positive integers satisfying ve if, hold, than real valued sequence is called deferred statistical convergence to . In chapter 4, generally deferred statistical convergence is compared some different convergence method such as deferred Cesáro mean, statistical convergence, and etc. The relation between strongly deferred Cesáro mean and deferred statistical convergence and statistical convergence is investigated. Also, deferred statistical cluster points of real valued sequence are defined and some related results are given.