Sosyal zekâ tabanlı yönlendirme algoritmaları incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of swarm intelligence based routing algorithms
  1. Tez No: 348662
  2. Yazar: UĞUR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM KÖKLÜKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada arılar ve karıncalar gibi sosyal canlıların kolektif davranışlarından birebir ilham alınarak tasarlanan ağ yönlendirme algoritmaları incelenip özellikleri ele alınmıştır. Biyolojik sistemlerden esinlenen yönlendirme algoritmaları son 10 yılda geliştirilmiştir. Günümüz ve gelecek nesil ağların mevcut zorluklarla mücadele edebilmesinde, ilham alınan biyolojik sistemlerden aktarılan otonomi, kendi kendine organizasyon, uyarlanabilirlik, sağlamlık ve ölçeklenebilirlik karakteristik özellikler bu algoritmaları güçlendirmektedir. Çalışmada kablolu ve kablosuz ağları farklı sınıflar olarak göz önünde bulundurup her bir sınıf için literatürde yer alan karınca ve arı koloni algoritmalarının özellikleri ele alınmıştır. Algoritmaların ayırt edici özelliklerini ortaya çıkarıp ve bağlantılı olduğu en gelişmiş algoritmalarla genel olarak artı ve eksi yönleri detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study I am discuss the properties and review the main instances of network routing algorithms whose bottom-up design has been inspired by collective behaviors of social insects such as ants and bees. This class of bio-inspired routing algorithms includes a relatively large number of algorithms mostly developed during the last ten years. The characteristics inherited by the biological systems of inspiration almost naturally empower these algorithms with characteristics such as autonomy, self-organization, adaptivity, robustness, and scalability, which are all desirable if not necessary properties to deal with the challenges of current and next-generation networks. In this study I am consider di?erent classes of wired and wireless networks, and for each class I briey discuss the characteristics of the main ant- and bee-colony-inspired algorithms which can be found in literature. I point out their distinctive features and discuss their general pros and cons in relationship to the state of the art.