Kriz veya gerginlik durumunda ihtiyaç duyulan tank taşıyıcı sayısının belirlenmesi; Trakya uygulaması
To determine the number of battle tank transporters they have to transport tanks from inland to battlefield; an application at Trakya
  1. Tez No: 348833
  2. Yazar: ÖMER VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Ulaşım, Defense and Defense Technologies, Transportation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanların veya eşyaların taşındığı toplama dağıtım problemleri araç rotalama problemleri içinde önemli bir yer teşkil eder. Toplama dağıtım problemlerinde amaç; taşıma ihtiyaçlarının karşılanması için rotalar kümesi oluşturmaktır. Bu rota araç filosuyla sağlanır. Her aracın belli bir kapasitesi, başlangıç ve bitiş noktası; her taşıma ihtiyacının da bir toplama dağıtım noktası vardır. Yükler, bir araç tarafından bulunduğu yerden hedef noktasına taşınır.Muharebe harekatının önemli aşamalarından birisi de muharebe öncesi tertiplenmedir. İstihbarat emniyeti, eğitim olanakları, lojistik destek sistemi ve diğer gerekçeler nedeniyle zırhlı birliklerin barış durumunda ülkenin iç bölgelerinde konuşlandırılması ve bu bölgelerden harekat bölgelerine gitmeleri gerekir. Ancak bu gidiş zırhlı araçların bizzat paletleri üzerinde hareketiyle değil, tank taşıyıcılarla veya trenle taşınması yoluyla yapılmaktadır.Bu çalışmada, zırhlı araçların barış konuş bölgelerinden harekat bölgelerine tank taşıyıcılarla taşınmasına yönelik sekiz senaryo oluşturulmuş, visual basıc dilinde kodlanmış ve karar destek sistemi halinde kullanıcıya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pickup delivery problems, in which people or goods collected and distributed constitute an important class of vehicle routing problems. The aim of pickup and delivery problems is to construct a set of routes in order to satisfy transportation requests. These requests are satisfied by a fleet of vehicles. Each vehicle has a strart location, an end location and a given capasity. Each transportation request has the size of the load to be transpoted, the locations where it is to be picked up and delivered. Each load has to be transported by one vehicle from its set of origins to its set of destinations.Deployment before the combat operations is an important phase of it. Armored forces are located inland during peacetime because of security intelligence, military training facilities, logistic support system or another reasons. This forces have to be deployed on the battlefield when it occures a crisis response operation. Armored vehicles especially battle tanks are transported by train or tank transporters on the battlefield before combat operations at the period of deployment .İn this study an algorithm and a decision support system are constructed to determine the number of tank transpoters they have to transport armored vehicles from inland to battlefield.