Türkiye Dumhuriyeti kuruluş dönemi sanayileşme stratejisi: Alpullu ve Uşak Şeker Fabrikaları örneği
Industrilization strategy of Republic of Turkey during founding era: The references Of Alpullu ve Uşak Sugar Factories
- Tez No: 348944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN CEVAHİR KAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Kurtuluş Savaşı ile Türk halkı bağımsızlığını elde etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Cumhuriyetin kurucu kadrolarınca kazanılan bağımsızlığın sürekliliği için iktisadi bağımsızlığın şart olduğu düşünülmektedir. İktisadi bağımsızlık için ise sanayileşme politikası izlenmiştir. 1923-1929 yıllarında sanayileşme hamlesinin özel sektör tarafından yapılması yolu benimsenmiştir. Bu sebeple özel sektöre imtiyaz ve teşvikler verilmiştir. Gerekli sermaye için de yerli bankacılık geliştirilmeye çalışılmıştır. İncelenen dönemde sanayileşme için şeker endüstrisi örnek olarak seçilmiştir. Hem tarım hem de bir endüstri bitkisi olan şeker pancarı sanayileşme hamlesi için çok uygun bir bitkidir. Dünya?da ve Türkiye?de şekerin tarihi, ayrıca Türkiye?de şeker endüstrisinin yapılandırılma süreci ele alınmıştır. 1926?da açılan Alpullu ve Uşak Şeker Fabrikaları?nın Türk Endüstrisi?ne ve ülke kalkınmasına yaptığı etkiler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey was founded after several wars which lasted for many years. The Turkish Nation gained its independence with the War of Independence. According to the founding cadres of the republic, economic independence was essential for the continuity of sovereignity. To preserve economic independence, industrialization policy was followed . In the years 1923-1929 industrialization motive was put on private sector. For this reason, some privileges and incentives were given to the private sector.Along with these privileges and incentives,, domestic banking sector was improved. Industrialization of sugar industry was chosen as an example for the period mentioned above. Both an agricultural and industrial crop, sugar beet plant is very convenient for the industrialization move . In this thesis, the history of sugar around the world and also in turkey are discussed, along with the process of setting up sugar industry in Turkey. The effects of Usak and Alpullu Sugar Factories which both opened in 1926, to the Turkish Industry and to the nation has been evaluated.