Vezikoüreteral reflülü çocukların renal difüzyon manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Renal diffusion weighted magnetic resonans imaging findings of children with vesicoureteral reflux
  1. Tez No: 351124
  2. Yazar: RECEP BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada amaç, difüzyon ağırlıklı görüntülemede (DAG) ölçülen böbrek ?Apparent Diffusion Coeffcients? (ADC) değerleri ile vezikoüreteral reflü (VUR) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Sık üriner sistem ve ateşli üriner sistem enfeksiyonu geçirme şikayeti olup voiding sistoüretrografide (VSUG) VUR saptanan ve DAG görüntülemesi bulunan 46 hastanın (8 Erkek, 38 Kız, ortalama yaş 7,3±4,2, 1yaş-15yaş) VUR?lu 71 böbreği çalışmaya alındı. Kontrol grubunda 54 hastanın (21 Erkek, 33 Kız, ortalama yaş 7,7±5,2, 1 yaş-17 yaş) normal olan 81 böbreği yer aldı. Çalışmada 1.5 T MR cihazı ile nefes tutmadan, b = 600 sn/mm2 değeri kullanılarak, aksiyal planda DAG tetkiki yapıldı ve böbrek parankiminden yapılan ADC ölçümleri hesaplandı. İstatistiksel analiz için student t testi ve pearson korelasyon analizleri kullanıldı. Olgular klinik ve laboratuar değerlerine göre 5 gruba ayrıldı. Renal DAG incelemede ortalama ADC değeri kontrol grubu böbrekler için (1,93±0,36) x10- 3mm2/sn, VUR?lu böbreklerde ise grade 1 için (1,97±0,24) x10-3mm2/sn, grade 2 için (1,83±0,37) x10-3mm2/sn, grade 3 için (1,98±0,20) x10-3mm2/sn ve grade 4 için (2,08±0,42) x10-3 mm2/sn olarak bulundu. VUR?lu böbrekler ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. VUR derecesi ile böbrek ADC değerleri arasında korelasyon izlenmedi (r = 0,138, p = 0,84).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the vesicoureteral reflux and apparent diffusion coeffcients (ADC) measurements by the renal diffusion magnetic resonans imaging (DMRI). The study group comprise 71 kidneys with VUR on voiding cystourethrogram (VCUG) of 46 patient (8 boy, 38 girl, mean age 7,3±4,2, range 1 to 15 years)complain of frequent urinary tract infection (UTI) with DMRI. Control group comprise normal 81 kidneys of 54 patient (21 boy, 33 girl, mean age 7,7±5,2, range 1 to 17 years). Renal ADC values was calculated on a 1,5 T MR system using a non breath hold DMRI with b value of 600 sn/mm2. Pearson correlation analysis and student t test used for statistical analysis. The patients were separated into 5 groups according to laboratory and clinical findings. The mean ADC values for the control, grade 1, grade 2, grade 3 and grade 4 reflux groups were (1,93±0,36) x10-3mm2/sec, (1,97±0,24) x10-3mm2/sec, (1,83±0,37) x10-3mm2/sec, (1,98±0,20) x10-3mm2/sec and (2,08±0,42) x10-3 mm2/sec, respectively. No correlation was found between VUR degree and the ADC values (r = 0,138, p = 0,84). There was no significant difference between VUR and normal kidneys.