Deneysel parkinson oluşturulan farelerde total oksidan/antioksidan kapasite, paraoksonaz aktivitesi, lipid profili ve total sialik asit üzerine kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkisi
Protective effect of caffeic acid phenethyl ester on total oxidant / antioxidant capacity, paraoxonase activity, lipid profile and total sialic acid in mice with experimental parkinson
  1. Tez No: 351294
  2. Yazar: HACİ AHMET DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Klorprifos-etil ile deneysel Parkinson oluşturulan farelerde plazma vebeyin dokusu PON1 aktivitesi, lipid profili, TSA, TAK ve TOK seviyeleri üzerineCAPE?nin koruyucu etkisinin araştırılması amaçlandı.Çalışmada 35 adet erkek Swiss albino fare 5 eşit gruba ayrıldı. Kontrol (K) grubufarelere intraperitoneal serum fizyolojik, klorprifos-etil (CPF) grubuna deri altı 80mg/kg klorprifos-etil, kafeik asit fenetil ester (CAPE) grubuna intraperitoneal 10?mol/kg CAPE, CPF+CAPE grubuna deri altı 80 mg/kg klorprifos-etil veintraperitoneal 10 ?mol/kg CAPE, etanol (E) grubuna intraperitoneal olarak %10?luketanol serum fizyolojikte seyreltilerek 21 gün süre ile uygulandı. Tüm deneklernormal fare yemi ve musluk suyu ile ad libitum olarak beslendi. Çalışma sonundaplazma ve beyin dokusunda PON1 aktivitesi, lipid profili (beyin hariç), TAK, TOKve TSA seviyeleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the protective effect of CAPE on PON1activity, lipid profile, levels of TSA, TAC and TOC in plasma and brain tissue micewith experimental Parkinson used chlorpyrifos-ethyl.In the study 35 male Swiss albino mice divided into 5 equal groups as following,intraperitoneal injection of saline for control (C) group mice, subcutaneous 80 mg/kgchlorpyrifosethyl for chlorpyrifos-ethyl (CPF) group, intraperitoneal injection of 10?mol/kg CAPE for caffeic acid phenethyl ester (CAPE) group, subcutaneous 80mg/kg chlorpyrifos-ethyl and intraperitoneal 10 ?mol/kg CAPE for CPF+CAPEgroup, 10% ethanol diluted in physiological saline solution for ethanol (E) group wasapplied intraperitoneally for 21 days. All the mice were fed with the normal chowand tap water ad libitum. At the end of the study, PON1 activity, lipid profile (exceptfor brain), levels of TSA, TAC and TOC in the plasma and brain tissue wereanalized.