Doğumun zamanlaması ile uterin natural killer hücrelerinin ilişkisi
The relationship between unk cells and delivery timing
  1. Tez No: 351456
  2. Yazar: ESER MAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİŞAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Prematürite, infant morbiditesi ve mortalitesinin en önemli nedenidir ve gittikçe artmaktadır. WHO'nun 2012 yılında 184 ülkede yayınladığı prematür doğum global raporuna göre , prematürite oranları %5-18 arasındadır. Ülkemizde 2010 yılında canlı doğum sayısı 1.298.000, prematür doğum oranı ise %11.9'du. Prematür doğum ve ona bağlı mortalite ve morbiditeyi azaltmak amacıyla, doğum zamanlaması ve oluş mekanizması anlaşılmalıdır. Gebeliğin devamını CD94+NK hücrelerin (uNK) desidual CD94/NKG2A (inhibitör) olanların sağladığı bilinmektedir. Bu çalışmada, her üç doğum şeklindeki plasentanın desidual dokusunda, inhibitör uNK (CD94+/NKG2A) hücrelerinin flovsitometri ve immünohistokimya ile 'desidual uNK hücre yüzdesi=C/S doğum > normal doğum > preeklamptik doğum' şeklinde kurulan hipotez değerlendirildi. Çalışmaya; 21'i sezaryan, 16'sı normal ve 11'i preeklamptik olmak üzere toplam 48 plasenta dahil edildi. Boyaların son kullanma tarihi geçtiğinden preeklamptik doğumlar 11 ile sınırlandırıldı. Plasental doku solüsyon haline getirildikten sonra CD56+CD159a+ (NKG2A) yüzdesi flovsitometri ile belirlendi. İmmünohistokimya ile cm2 başına inhibitör uNK hücreleri CD94 (NKG2A) ile boyanmanın ardından fiziksel disektör ile sayıldı. Hipotezimizde önerildiği gibi immünohistokimya ile elde edilen inhibitör CD94+(NKG2A) hücre sayıları, üç grupta istatistiki olarak farklıydı ( C/S > Normal > preeklamptik doğum). Flovsitometrik yöntem ile ise CD159a(NKG2A) dışında CD45+,CD56, CD56+CD159a hücre yüzdeleri arasında istatistiksel bir farklılık yoktu. Sonuç olarak gebeliğin devamını sağladığı bilinen uNK hücrelerinin; doğum eyleminin olmadığı C/S doğumda en yüksek, normal doğumda daha düşük, gebeliğin kendiliğinden sonlandığı gebeliğin devam ettirilemediği preeklamptik doğumda ise en düşük bulundu. Flovsitometrik bulgulardaki uyumsuzluk plasental solusyonun hazırlanmasındaki zorluklar, villüs hacimlerindeki ve debris'den ayırt edilen hücre sayılarındaki farklara bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Prematurity is the most important cause of infant morbidity and mortality. Furthermore, it has increasing gradually. According to the premature delivery global report of WHO for 184 country in 2012, The prematurity rates are about 5-18%. In our country, the living birth count was 1.298.000 and the rate of premature birth was 11.9% in 2010. To prevent the prematurity, timing of delivery and its mechanism should be understood. It has known that decidual CD94/NKG2A (inhibitor) of CD94+ NK cells (uNK) provides the continuation of pregnancy. In this study, we evaluate the hypothesis that 'decidual uNK cell percent = C/S delivery > normal delivery > preeclamptic delivery' measuring inhibitor uNK (CD56+CD94+/NKG2A+) cells with flowcytometry and also immunohistochemistry in the decidual tissue of placenta of every delivery way. Of totally 48, 21 from caesarean, 16 from normal and 11 from preeclamptic placenta were included to the study. Because of the stains expired, preeclamptic deliveries was restricted to 11 pregnancies. After placental tissue has gotten to a solution, CD56+CD159a+ (NKG2A) percent was determined flowcytometrically. By immunohistochemistry, inhibitor uNK cells per cm2 were counted by physical dissector after stained with NKG2A (CD94). By immunohistochemistry, as suggested with our hypothesis, inhibitor CD94+ (NKG2A) cell counts statistically different in three groups, respectively (i.e, C/S > Normal > preeclamptic delivery). Flowcytometrically, there were no statistical differences of CD45+, CD56, CD56+CD159a cell per cents except CD159a(NKG2A). In conclusion, uNK cells, known that provides continuation pregnancy and we think they could be related with delivery timing, the highest in C/S delivery that no delivery activity, lower in normal delivery that pregnancy ends spontaneously and the lowest in preeclamptic delivery that pregnancy couldn't be continued. The discordancy of flowcytometric results could be related with the difficulties to dissolve placenta tissue, differences of villus volumes and separated cell counts from debris.