Edirne İli Meralarının önemli yabani ot türleri ile bunların gelişme biyolojileri
- Tez No: 35192
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
I- ÖZET Bu araştırma Edirne ilinde Herkes ilçeye bağlı Ahi köyü doğal mer'a alanında 1991-1993 yıllara, arasında yürütülmüştür. Araştırmada bu doğal mer'a alanında bulunan önemli türlerin özellikle de yabancı otların teşhisi ile bunların gelişme biyolojilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada mer'a alanından 1991 ve 1992 yıllarında yabancı ot örnekleri ile bası önemli mer'a bitkileri toplanmış ve herbar yumlar ı oluşturulmuştur. Toplanan bitki örnekleri İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Bölümünce teşhis edilmiştir. Deneme alanından toplanan bitkilerin teşhisleri sonucunda onbir değişik.familyadan olmak üzere çoğunluğu yabancı ot toplam otuziki tür belirlenmiştir. Bu familyalar ile türler Ek Çizelge 1.1. 'de, familyalara göre yabancı ot türlerinin bitki koTfipozisyonundaki oranları ise Ek Çizelge 1.2. * de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-II- SUHHARY This experiment was carried out in 1991-1993 in the nature range of Ahi village in Edirne. In the experiment, it was propered to study growing biologies of important species, particularly weeds and their identification in this natural range. For the experiment in 1991 and 1993 weeds and some important range plant's samples were collected from range a herbarium established. Samples of collected plants were identified at the Department of Farmasotic Botany Pharmacy Faculty, istanbul University. According to identifies, 32 species from 11 diffe rent family was determined in this range. There families and species were given in the appendix chart 1.1., and also rati os of weed species in the plant compositions with respect to families were given in the appendix chart 1.2.