Kolorektal kanserli hastalarda kök hücre gen ekspresyon profili ve prognostik önemi
The prognostic significance of the expression of the stemness genes ın patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 352465
  2. Yazar: SIDIKA ÖZTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kanser, günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli ikinci sağlık sorunudur. Kolorektal kanser ise en yaygın kanser tiplerinden bir tanesidir. Kolorektal kanser insidansı artmasına rağmen tedavide başarı tam olarak sağlanamamıştır. Tedaviye direnç ve nüks kanser tedavisini etkisiz kılan en önemli iki faktördür. Özellikle kanser kök hücrelerinin bu süreçten sorumlu olabileceğinin anlaşılması, bu hücreleri son yıllarda önemli bir hedef haline getirmiştir. Kanser kök hücrelerinin karakterize edilmesi hız kazanmış ve kanser kök hücre belirteçleri belirlenmiştir. CD133, kolorektal kanser kök hücrelerini tanımlayan bir moleküldür. Yapılan bazı çalışmalar CD133?ün prognoz üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bu verilere dayanarak tez çalışmamızda CD133 ekspresyonu ve prognoz arasındaki ilişki araştırılmıştır. Proje kapsamında 103 kolon kanseri FFPE tümör dokusunda ve 34 sağlıklı kolon dokusunda CD133 ekspresyon düzeyi qRT-PCR tekniği ile tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında elde edilen veriler ile hastaların klinikopatolojik ve tedavi seyirleri birlikte değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre, CD133 pozitifliği ile prognoz arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgular CD133?ün klinik açıdan literatürde belirtilenin aksine farklı bir boyutu da olabileceği olasılığını gündeme getirmesi açısından ilginçtir.
Özet (Çeviri)
Cancer is the second most important health problem that threatens human health. Colorectal cancer is one of the most common cancers. Despite the increase in the incidence of colorectal cancer, treatment is not fully successful. Resistance and relapse are the two most important factors that decrease the success of the treatment. In recent years, cancer stem cell have become one of the main therapeutic targets in cancer research. There have been a lot of study to characterize the cancer stem cell and to define markers for those cells. The prominin, CD133, has been reported as a sem cell marker for colon cancer stem cells. In some studies CD133 has been reported as a prognostic factor. Taking into account the published data on CD133, we aimed to investigate the CD133 expression in archival colorectal cancer tissues and its prognostic significance. We determine the levels of CD133 expression by qRT-PCR technique in FFPE tumor tissues of 103 patients with colon cancer and adjacent colonic tissues of 34 patients. We compared the clinicopathhological features of the patients with regard to CD133 expression. No significant differences in clinicopathhological parameters were found in CD133 positive and negative patients. We did not find CD133 expression as a prognostic factor in this cohort of colorectal cancer. Though not significant, CD133 expression seems to be a favourable prognostic factor which is not compatible with revious published studies. Our findings may suggest a diffirent aspect of CD133 expression in terms of prognosis.