Histerektomi vakalarında preoperatif anksiyetenin postoperatif ajitasyon ve ilk analjezik tüketimine etkisi
The effect of preoperative anxiety on agitation and postoperative analgesic consumptyion in histerectomy operations
- Tez No: 352655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Preoperatif anksiyete stres yanıta, buna bağlı hemodinamik değişikliklere ve perioperatif süreçte artan anestezik ve analjezik tüketimine neden olabilir. Bu çalışma, preoperatif anksiyetenin uyanma dönemindeki ajitasyon ve erken postoperatif ağrıya etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı ve hasta onamı alındıktan sonra elektif total abdominal histerektomi ve bilateral salpingo-ooferektomi (TAH-BSO) operasyonu olacak 70 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif dönemde hastaların anksiyeteleri Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve İnformasyon Skalası (APAIS) kullanılarak anestezi ve cerrahi endişesi (toplam endişe) ile bilgi edinme isteği değerlendirildi. Standart anestezi uygulaması sonrası uyanma dönemindeki ajitasyon Riker Ajitasyon Sedasyon Skalası ile değerlendirilerek, skorun 4 olmasına kadar geçen süre kaydedildi. Postoperatif analjezik gereksinimi Verbal Ağrı Skalası (VAS) ile değerlendirildi. VAS
Özet (Çeviri)
Aim: Preoperative anxiety can cause stress response and related hemodynamic disturbances, increased perioperative analgesic and anesthetic requirements. This study aims to investigate the relationship between preoperative anxiety, emergence agitation and early postoperative analgesia. Material and Methods: Following Institutional Ethics Committee approval and patient consent, 70 patients in whom elective total abdominal hysterectomy and bilateral salphingooopherectomy (TAH-BSO) was enrolled in the study. Preoperative anxiety and wish for information about anesthesia and surgery was assessed with Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS). After standard anesthesia management, patients? emergence agitation was evaluated with Riker?s Agitation and Sedation Scale and the time to reach a score of 4 was recorded. Verbal Pain Scale (VPS) was used for rating acute postoperative pain. Tramadol was titrated till VAS