Elektrikli balık bariyeri tasarım ve yapımı
Electric fish barrier design and construction
- Tez No: 353479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Eğirdir gölünden sulama-içme amaçlı su çekimi sırasında oluşan akıntıya balıkların kapılarak su pompasına girişini engellemek ve akıntıya kapılan balıkların su pompalarına verdiği zararları azaltmak için elektrikli balık bariyeri tasarlanmış ve laboratuvar şartlarında denenmiştir. Bariyerlere DA kare dalga formunda uygulanmıştır. Bu kare dalga formlu sinyalin on/off süreleri birbirinden bağımsız olarak 1ms ile 1000 ms arasında değiştirilebilmektedir. Balık bariyerlerinde 1,2 V ile 49 V arasında ayarlanabilen, 3 A çıkış verebilen 4 adet anahtarlamalı alçaltıcı tip güç kaynağı kullanılmıştır. Denemede aralarında 20 cm mesafe olan 5 adet bariyer oluşturulmuş ve bu bariyerler 13,5 cm su altında denenmiştir. Balık bariyerlerine 20 V, 35 V ve 50 V değerleri 10 Hz, 2,5 Hz ve 1,25 Hz olarak kare dalga formunda uygulanmıştır. Denemeler üç tekrarlı gerçekleştirilmiş olup her deneyde 30 balık ve toplamda 90 balık kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler ile elde edilen bulgular, 50 V/10 Hz'lik gerilim değerinin balıkları olumsuz etkilediği için bu bariyerde kullanılamayacağını, 20 V/10 Hz ve 35 V / 10 Hz uygulamalarının bu bariyerler için uygun olduğunu göstermiştir. Ayrıca yapılan çalışmada balık bariyeri uygulanacak bölgenin fiziki şartları, derinliği, sıcaklığı, tuzluluğu, iletkenliği, balık cinsleri ve balıkların boy değerleri bu bariyerlerin etkinliği üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, electric fish barrier was designed and tested under laboratory conditions for preventing the fish entry and for reducing the damage to the water pump which go adrift during the shooting water for irrigation-drinking water purposes from Egirdir Lake. Direct current (DC) was applied to fish barrier in a square wave form. On/off times of this form of be varied between 1 ms and 1000 ms independently of one another. 1,2 V to 49 V, 3 A adjustable four step-down (buck) switching DC converters were used in fish barrier. 5 barriers with 20 cm ranged were setup and were performed act a depth of 13,5 cm. 20 V, 35 V and 50 V with 10 Hz, 2,5 Hz and 1,25 Hz frequencies were applied to fish barriers. Each experiment was performed in triplicate, 30 juvenil carp for each experiment and in total 90 fish were used, and fish were replaced with new group. The results has shown that 50 V / 10 Hz voltage value cannot be used in these barriers because of adversely affect for fish, 20 V / 10 Hz and 35 V / 10 Hz applications can be used in these barriers, effectively in addition, it was found that the physical conditions of an area where barriers established, depth, temperature, salinity, conductivity, of water fish species and size have an effect on the effectiveness of these barriers in this study.