Trakya bölgesi'nde dağılış gösteren Testudo hermanni (Testudinata; testudinidae ) populasyonlarında plazma biyokimyasına ait parametrelerin belirlenmesi
Determining plasma biochemical parameters in the population of Testudo hermanni (Testudinata; Testudinidae) distributed in the thracian region
- Tez No: 353614
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Hematoloji, Biochemistry, Biology, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Trakya Bölgesi'nde yayılış gösteren toplam 32 (15♂♂, 17♀♀) Testudo hermanni türünde üreme dönemi öncesi (Mart- Nisan 2013) ile üreme dönemine (Haziran- Temmuz 2013) ve cinsiyete bağlı bazı biyokimyasal kan parametreleri (glukoz, trigliserit, kolesterol, ürik asit, üre, kan üre nitrojeni, total protein ve kreatinin) ve hematokrit belirlenmiştir. Biyokimyasal kan parametreleri için kaudal venden 5 ml çaplı şırınga ile 0,5 ml kan alınmıştır. Kan, içerisinde lityum heparin olan biyokimya tüplerine aktarılmış ve santrifüj edilerek plazma kısmı ayrılmıştır. Elde edilen kandan spektrofotometre ile biyokimyasal kan parametrelerine ait veriler belirlenmiştir. Sonuç olarak Testudo hermanni türünde üreme dönemi öncesi ve üreme dönemi değerler incelendiğinde; Üreme dönemi öncesi; hematokrit, glukoz, trigliserit, ürik asit, üre, kan üre nitrojeni ve total protein, erkek bireylerde dişi bireylere göre daha yüksek görülürken; sadece kolesterol, dişi bireylerde erkek bireylere göre daha yüksek tespit edilmiştir. Üreme döneminde ise, hematokrit, glukoz, kolesterol değerleri, erkek bireylerde dişi bireylere göre daha yüksek görülürken; trigliserit, ürik asit, üre, kan üre nitrojeni ve total protein değerleri ise dişi bireylerde erkek bireylere göre daha yüksek tespit edilmiştir. Kreatinin değeri ise her iki dönemde ve her iki cinsiyette de farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biochemical parameters (hematocrit, glucose, triglyceride, cholesterol, uric acid, urea, urea-nitrogen, total protein, and creatinine) depending on the pre-breeding (March & April 2013) and breeding (June & July 2013) periods and sex were determined in a total of 32 (15♂♂; 17♀♀) Testudo hermanni specimens distributed in the Thracian Region. For the biochemical parameters, 0.5 ml of blood was collected from the caudal vein by means of a 5-ml syringe. The blood was transferred into the biochemical tubes containing lithium heparin and centrifuged, and the plasma part was separated. Data about biochemical parameters were obtained from the collected blood thanks to a spectrophotometer. In conclusion, when the values in the pre-breeding and breeding periods were investigated in species Testudo hermanni, the hematocrit, glucose and cholesterol values were seen to be higher in the male individuals than in the female individuals in the breeding period, whereas the triglyceride, uric acid, urea, urea-nitrogen and total protein values were found higher in the female individuals than in the male individuals. In the pre-breeding period, however, the hematocrit, glucose, triglyceride, uric acid, urea, urea-nitrogen and total protein values were seen to be higher in the male individuals than in the female individuals, while only cholesterol was detected to be higher in the female individuals than in the male individuals. Nevertheless, creatinine varied neither in the two periods nor in the two sexes.