Cumhuriyet Döneminde Kemalist düşüncenin gelişimi: Şevket Süreyya örneği
The development of Kemalist thought in the Republican Era: The example of Şevket Süreyya
- Tez No: 353907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez, Modernleşen Türkiye'nin 1920'lerden itibaren nasıl bir dönüşüm geçirdiğini Şevket Süreyya'nın bakış açısından anlatmayı amaçlamıştır. Bunu yapabilmek için de öncelikle Cumhuriyet öncesi dönemdeki fikir hareketleri incelenmiştir. Akabinde, bu fikir hareketlerinin Cumhuriyet dönemindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Kadro hareketi ile beraber Şevket Süreyya'nın, Kemalist düşünceyi nasıl teorileştirdiği irdelemektedir. Bu çerçeve içerisinde, Kemalizm ile Kadro arasındaki ilişki oldukça detaylandırılarak işlenmiştir. Kemalist düşüncenin dil, tarih, din gibi meseleleri nasıl ele aldığı eleştirel bir gözle incelenmiş ve Şevket Süreyya'nın bu meselelere yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yaşanan bu tarihsel dönüşümün günümüz Türkiye'sindeki izlerine kısmen değinilmiştir. Son bölümde ise, Aydemir'in, ömrünün sonlarına doğru sosyalizmi Kemalizm'e eklemleyerek fikirlerini revize etmeye çalıştığını göreceğiz
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain how transformed of modern Turkey since the 1920s by point of the Süreyya's view. In order to do this, movements of thought in the period before the Republic was investigated.Subsequently, this movements of thought in the Republican period were attempted to determine the effect. With the Kadro Movement, it is to examine that Süreyya is possible how to theorize the Kemalist Thought. Within this scope, the relationship between Kemalism and the Kadro is discussed in details. It has been examined with a critical eye how Kemalist Thought to analyse the problems like religion, history, language and attemted to determine Sureyya's approach to these problems.Experienced traces of this historical transformation in contemporary Turkey has partially addressed. Finally, we will see that Aydemir try to revise his thoughts by linking ideas of socialism Kemalism towards the end of life