Deneysel sıçan modelinde tacrolimus uygulaması ile birlikte eritropoeti-Alfa ve statin uygulamasının endotel progenitör hücre sayısı üzerine olan etkileri
- Tez No: 354002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son dönem böbrek yetmezliğinde günümüzde en seçkin tedavi yöntemi böbrek transplantasyonu olup hasta ve graft sürvileri modern tedavilerle 5 yıllık takipte %80-85 düzeyindedir. Bu olumlu gelişmelere karşın böbrek transplantı sonrası graft ve hasta kayıpları hala yüksektir. Böbrek transplantı sonrası graft kaybının ilk başta gelen sebebi çalışan bir graft ile hastanın ölümüdür. Bu ölümlerin çok büyük bir yüzdesi ise kardiovasküler nedenli ölümlerdir.Literatürde; graft fonksiyonu, kalitesi, hasta yaşı, geçirilmiş rejeksiyon atakları, cytomegalovirüs enfeksiyonları, hiperlipidemi, hipertansiyon, sigara kullanımı ve diabetin önemli kardiovasküler risk faktörleri olduğu gösterilmiştir. Başta steroidler ve kalsinörin enzim blokeri olan transplant sonrası kullanılan immünsüppressif ilaçların ise diabetojenik, lipid profilini bozucu ve hipertansif etkileri sonucu bu kardiovasküler mortaliteye katkıları olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda kardiovasküler risk faktörlerinin varlığında gelişen endotel hasarı ve ateroskleroz sürecinde, endotel hasarını tamir ederek aterosklerotik plak gelişimini engeleyen kemik iliği orijinli endotel progenitor hücre (EPC) adı verilen öncül hücreler tanımlanmıştır. EPC ler endotel hasarı olan bölgelere doğru göç ederek hasarlı bölgeye yerleşmekte matür endotel hücrelerine differansiye olarak ve neo-vaskülarizasyon sürecini başlatarak morfolojik ve fonksiyonel endotelial bütünlüğü sağlamakta ve doku iskemisini engellemektedirler. EPC lerin k.iliğnden göçüne ve hasar bölgesine yerleşmelerine aracılık eden pek çok endojen sitokin, hormon ve sinyal iletim sistemi olduğu gösterilmiştir. Bunların en önemlisi Eritropoetin hormonu, iskemik dokudan salınan Vasküler endotelial growth faktör (VEGF) ve AKT enzim sistemidir. Kalsinörin enzimini bloke eden cyclosporine'in endotel hasarına yol açtığı gösterilmiş olmasına karşın Tacrolimus kullanımının direkt endotel hasarı yaptığı gösterilmemiştir. Bu ilaçların dolaşımdaki EPC sayı ve fonksiyonları üzerine olan etkileri ile de sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada deneysel sıçan modelinde uygulanan yüksek doz Tacrolimus ve Tacrolimus ile birlikte eritropoetin ve atorvastatin kullanımının endotel hasarı ve EPC sayıları üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonunda Tacrolimus kullanımı ile belirgin endotel hasarı oluşmamış olup EPC sayılarında kontrol grubuna göre farklılık oluşmamıştır. Atorvastatin kullanımı ise ilginç olarak endotel hasarına yol açmış olup bu durum yüksek doz atorvastatin'in endotel hücrelerinde apoptozisi uyarması ile açıklanmıştır. Eritropoetin ve atorvastatin kullanımı bu modelde dolaşımdaki EPC sayısını anlamlı olarak arttırmış olup bu etki atorvastatin ile çok daha belirgin olmuştur. Sonuç olarak böbrek transplant! sonrası hasta ve graft kaybının en önemli sebebi olmaya devam eden kardiovasküler nedenli ölümlerin azaltılması için klasik risk faktörleri ille mücadelenin yanısıra, endotel hasarını tamir ederek ateroskleroz gelişimini engelleyen EPC lerin dolaşımdaki sayılarının arttırılması, iskemik dokuya göçü, yerleşmesi, matür endotel hücrelerine dönüşümesi gibi fonksiyonlarının en üst seviyeye çıkarılmasına yönelik girişimler, organ ve hasta sağkalımı üzerine olumlu katkı yapabilir.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation is the treatment of choice in end stage renal disease due to improved patient and graft survival exceeding 85% at 5 years by modern therapies. In spite of these encouraging results, patient and graft survival rates are still below the desired. The main reason for graft failure is death with a functioning graft commonly due to cardiovascular deaths. Graft function, donor organ quality, recipient age, CMV infection, acute rejection episodes, diabetes, hypertension, hyperlipidemia and smoking have all been considered as major cardiovascular risk factors in this population. Additionally; steroids and calcineurine blocker immunosupressif drugs which are used after transplantation for rejection prophylaxis augment major cardiovascular risk factors as diabetes, hyperlipidemia and hypertension. In the last ten years, a unique subset of mostly bone marrow derived stem cell population has been defined. These are endothelial progenitor cells (EPC)whose main function is to repare the endothelial damage and induce neo-vascularisation in ischemic tissues. There are many cytokines, hormones and signal transduction systems which play a major role in mobilisation of EPC from bone marrow, homing and incorporation into ischemic tissue and differantiate into mature endothelial cells. Erythropoietine, vascular endothelial growth factor (VEGF), AKT enzyme system are the mostly studied and known factors. Though there are a number of studies about the direct damaging effect of calcineurine enzyme blocker cyclosporine on endothelial cells, no published data is available about Tacrolimus. In addition; the number of studies about the effects of these drugs on EPC functions and quantitiy are also very limited. The aim of this study is to evaluate the effects of tacrolimus on mature endothelial cells and EPC numbers in circulation in a rat model. In addition; the effect of erythropoietine and atorvastatin on mature endothelial cells and EPC was studied separetely in rats recieved tacrolimus. At the end of study, no endothelial damage was observed in rats recieved tacrolimus. No change was observed in EPC counts indeed. Interestingly atorvastatin induced significant endothelial damage which was linked to high dose atorvastatin indducing endothelial cell apoptosis. Erythropoietine and atorvastatin resulted in significantly high counts of EPC which was more remarkable with atorvastatin. Death with a funcioning graft mostlly as a result of cardiovascular diseases still remain to be the most important reason of unfavourable outcomes after renal transplantation. In addition to attempt to treat the major cardiovascular risk factors aggressively, Pharmacologic interventions to increase the number of circulating EPC counts, inducing mobilisation from marrow, homing and incorporation into ischemic tissues in order to enhance the endothelial repair process may decrease the atherosclerotic burden and cardiovascular mortality in this unique population.