Mersin Çöp Fabrikası'nda üretilen kompostun bitki gelişimine ve toprağın bazı fiziksel özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 354166
  2. Yazar: FATMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmanın amacı ; kentsel atıklardan elde edilen kompostun bitkilerin verim düzeylerine , U-P ve K alımı ve içeriklerine etkisini , ayrıca kompostun bazı temel tûprak fiziksel özelliklerine etkisini saptamaktır* Araştırma sonunda elde edilen verilerden anlaşıldığı gibi deneme olumlu sonuç vermiştir. Deneme sonucunda saptanan değerler ; kompoat ve kornpoat + mineral gübre uygulamalarında verimin arttığını ve bitkinin temel besin maddelerinde kontrole göre oldukça yüksek artışlar sağlandığını , ayrıca toprağın doygunluk ve tarla kapasitesinde tuttuğu suyu arttırdığını , hacim ağırlığında düşüşler sağlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the effects of“ compost 11 on the yield ; contents of the U, P, K, and their utilization in plants ; and on the physical properties of soils. The results have shown that ”compost H and“ compost + mineral N-fertilezer”treatments increased the yield, and the W-P-K contents of the test plant were found to be considerably higher than the control. They also effected rpltyaical properties of the test soil ; water contend at saturation and field capacity were increased while the bulk density was decreased.,