Conversion of two-dimensional videos to three-dimensional
İki boyutlu görüntülerin üç boyuta dönüştürülmesi
- Tez No: 354320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. REZA HASSANPOUR, YRD. DOÇ. DR. KASIM ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, filmlerin iki boyuttan üç boyuta çevrilebilmesi ve sonucunda ortaya çıkan video ile orijinal video arasındaki görüntü kalitesi farkları incelenmiştir. Çalışma temel literatür taraması ve uygulama geliştirmeyi kapsamaktadır. Dönüştürme işi için en önemli ihtiyaç iki boyutlu filme paralel akan bir derinlik haritasının oluşturulmasıdır. Günümüz araçları ile derinlik haritası ihtiyacı genel amaçlı video işleme programları ile giderilmektedir. Fakat bu araçlar ile derinlik haritalarının oluşturulması hem çok fazla iş gücü hem de zaman gerektirmektedir. Bu çalışmanın en temel amacı, derinlik haritasının mevcut yöntemlerden daha hızlı ve daha kolay bir şekilde oluşturulmasını sağlamaktır. Derinlik haritası oluşturulduktan sonra film derinlik haritası ile birleştirilerek yeni bir video oluşturulmaktadır. Bu film üç boyutlu film oynatabilen görüntüleme cihazlarında direkt olarak yan yana oynatılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Through existing technology, depth map is provided by means of general purpose video converting programs. However forming the depth map estimation by these programs need not only much more labour but time also. The main contribution of this study is to provide depth map estimation by a faster and easier way than the current methods. After performing depth map estimation, a new video is formed by integrating this depth map and existing video. This new video can be played side by side on the 3D devices.