Transnational advocacy networks established by Alevis of Turkish origin in Germany and their impact on Turkish politics
Almanya'da Türkiye kökenli Aleviler tarafından kurulan ulusaşırı yandaşlık ağbağları ve Türkiye siyasetine etkileri
- Tez No: 354775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezin amacı, Almanya'da Türkiye kökenli Aleviler tarafından kurulan ulusaşırı yandaşlık ağbağlarını incelemek ve bunların Türkiye siyasetindeki etkilerine ışık tutmaktır. Ulus devletlerin başat aktörler olduğu dünya siyaseti artık uluslararası kuruluşlar, ulusal sivil toplum örgütleri, sosyal hareketler ve bunların oluşturduğu ulusaşırı ağbağları ile karşı karşıyadır ve tezin konusu olan ulusaşırı yandaşlık ağbağları artık dünya siyasetinde söz sahibi olmaya çalışmaktadır. Ulusaşırı yandaşlık ağbağları örneği olarak Aleviler alınmıştır. Yapılan çalışmada yarı yapılandırılmış röportajlar ve araştırmalarla Almanya'da bulunan Alevi toplumunun faaliyetleri incelenmiş ve oluşturulan ulusaşırı yandaşlık ağbağları ortaya konmuştur. Çalışmanın temel hipotezi kendi anavantanları olan Türkiye'de seslerini duyuramayan Alevilerin Bumerang Etkisi ile Almanya üzerinden çeşitli kanallarla Türkiye'nin siyasetine etki ederek pek çok konuda Türkiye'de siyasi tavır değişikliğine neden olduğudur.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyse the Transnational Advocacy Network initiated by Turkey-originated Alevis in Germany and to shed light on the impact of these networks on Turkish politics. World politics dominated by nation-states is now being challenged by transnational advocacy networks composed of international institutions, domestic non-governmental organisations and social movements and these transnational advocacy networks are now seeking to have a say in world politics. Alevis are taken as an example of transnational advocacy networks. The activities of Alevi community in Germany are scrutinised by way of semi-structured interviews and researches and Alevi transnational advocacy network is presented. It can be suggested that Alevis can't make their voice heard in their homeland Turkey and by following the Boomerang Pattern, they make an impact on Turkish politics via Germany through various channels and trigger policy changes in many areas in the country.