Benlik kurguları ile iyi oluş arasındaki ilişkide özgünlüğün aracı rolü
Self construals and well-being: The mediating role of authenticity
- Tez No: 354794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde benlik kurguları ile iyi oluş arasındaki ilişkide özgünlüğün aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2012-2013 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, ,Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Kars Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi' nin farklı bölümlerinde okuyan 652 (416 kadın, 236 erkek) öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırma grubuna Özgünlük Ölçeği, Özerk - İlişkisel Benlik Ölçekleri ve Varoluşsal İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 18 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada aracılık etkisini belirlemek amacıyla“hiyerarşik regresyon yöntemi”ve aracılık etkisinin anlamlılığını incelemek için“sobel testi”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda özgünlüğün, özerklik ile iyi oluş arasındaki ilişkide kısmi aracılık; özerk/ilişkisellik ile iyi oluş arasındaki ilişkide ise tam bir aracılık etkisinin olduğu bulunmuştu
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediator role of authenticity in the relationship between self construals and well-being. Data were gathered from different universities and departments. These are Ankara University Faculty of Educational Sciences, Sivas Cumhuriyet University Faculty of Education, Kars Kafkas Faculty of Education, Kastamonu Faculty of Education, Sinop Faculty of Education. Participants were 652 university students. Of this participants, 416 were females and 236 were males. Participants completed Authenticity Scale, Autonomy / Relatedness Scales and Ontological Well-Being Scale. SPSS 18 was used to analyze the data collected from scales. Hierarchical regression analysis and sobel test were used to examine the mediator role of authenticity. Results pointed out that full mediation of authenticity in the relationship between autonomy and well-being. Moreover, partial mediator role of authenticity between autonomy/relatedness and well-being was also observed.